Netflix tępi udostępnianie haseł przez użytkowników. Nowe rozwiązania już działają

Netflix na całego zabrał się za zwalczanie nieuczciwych praktyk niektórych użytkowników. Właśnie rozpoczęło się testowanie nowych rozwiązań, które mają zapobiegać współdzieleniu kont przez więcej niż jedno gospodarstwo domowe.

fot. Unsplash

Ban na dzielenie kont

Spadająca liczba subskrybentów od kilku miesięcy jest solą w oku streamingowego giganta. Niedawno pisaliśmy o współpracy, którą Netflix nawiązał z firmą Microsoft w celu wprowadzenia na platformę reklam mających pojawiać się przy korzystaniu z nowego, najtańszego pakietu subskrypcyjnego. Możesz o tym przeczytać w tekście Netflix przybija piątkę z Microsoftem – czy to początek nowej platformy?

Wygląda na to, że w drodze są kolejne rozwiązania mające ochronić pozycję Netflixa na rynku VOD. Tym razem władze platformy na cel wzięły praktykę szerokie udostępniania haseł do konta w serwisie – chodzi o sytuacje, w których z jednego konta korzysta więcej niż jedno gospodarstwo domowe, czyli mówiąc obrazowo... krewni i znajomi królika.

Zobacz również:

Technologię zapobiegającą takim praktykom wdrożono już w Argentynie, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie i Republice Dominikany. Subskrybenci mają tam przypisany do siebie"dom pierwotny', w ramach którego mogą korzystać z Netflixa na wszystkich urządzeniach. Serwisu mogą też użyć na wyjazdach przy pomocy urządzeń mobilnych. Jeśli jednak z usługi chciałby skorzystać "dom dodatkowy" (czyli ów krewny królika), musi za dostęp zapłacić.

Na stronie Netflixa można przeczytać następująca informację:

Od 22 sierpnia 2022 r., gdy zalogujesz się do serwisu Netflix na telewizorze poza domem, zobaczysz opcję dodania dodatkowego domu za dodatkową opłatą miesięczną. Jeśli będziesz korzystać z tego telewizora tylko przez ograniczony czas, możesz oglądać Netflix przez maksymalnie 2 tygodnie bez dodatkowych opłat, o ile Twoje konto nie było wcześniej używane w tej lokalizacji. Po tym czasie telewizor zostanie zablokowany, chyba że dodasz dodatkowy dom.

Mieszkający w Argentynie subskrybenci mogą wykupić tzw. "dom dodatkowy" za 219 pesos, czyli 8,05 zł. W pozostałych krajach usługa kosztuje 2,99 dolara, czyli 14,15 zł.

Nie oznacza to jednak zupełnej swobody w dokupieniu dostępu – wszystko zależy od pakietu, w ramach którego funkcjonuje "dom pierwotny":

  • pakiet podstawowy – konto główne + 1 dodatkowe;
  • pakiet standardowy – konto główne + 2 dodatkowe;
  • pakiet premium – konto główne + 3 dodatkowe.

Pierwsze testy nowych rozwiązań Netflixa odbyły się w trzech krajach. W Chile za "dom dodatkowy" trzeba było zapłacić 11,93 zł, w Kostaryce – 14,15 zł, zaś w Peru 9,56 zł.

W przyszłości taka technologia ma działać globalnie.