Netflix złamany, czyli filmy bez DRM

Internauta o pseudonimie DizzIE zdołał złamać zabezpieczenia DRM wykorzystywane w amerykańskim serwisie filmowym Netflix. Opracowana przez niego metoda pozwala klientowi Netfliksa - internetowej wypożyczalni filmów - na usunięcie zabezpieczenia czasowego z wypożyczonych plików.

Co ważne, aby skorzystać z owego sposobu, należy być klientem Netfliksa - użytkownik musi posiadać aktywne konto w serwisie. Następnie należy wybrać film i pobrać go - w normalnej sytuacji klient może oglądać taki film przez pewien czas (czyli zadeklarowany czas wypożyczenia - np. dobę), po czym plik "wygaśnie" i nie będzie go można odtwarzać. Metoda opracowana przez DizzIE'ego pozwala użytkownikowi na usunięcie zabezpieczeń z filmu - dzięki temu zniknie ograniczenie czasowe i możliwe będzie swobodne zapisanie czy skopiowanie pliku.

Do przeprowadzenia całej operacji nie są potrzebne żadne skomplikowane narzędzia - wystarczy przeglądarka Internet Explorer (niezbędna do skorzystania z zasobów Netfliksa), odtwarzacz Windows Media Player, program Notatnik oraz aplikacja o nazwie FairUse4WM (służąca do usuwania zabezpieczeń DRM Microsoftu).

Warto wspomnieć, że wkrótce po zaprezentowaniu powyżej metody Netflix zapowiedział uaktualnienie oprogramowania klienckiego - jego celem będzie uniemożliwienie zdejmowania zabezpieczeń z plików. DizzIE twierdzi jednak, że - z uwagi na specyfikę jego metody - to ograniczenie również da się bez problemu usunąć.