Netgear Orbi – serce domowego WiFi

Właściciele dużych domów i mieszkań wiedzą jak uporczywa może być budowa prywatnej sieci Wi-Fi. Pomocną rękę wyciąga marka Netgear oferując gotowy zestaw sieciowy Orbi RBK20. Pakiet obejmuje dwa urządzenia, które pozwalają w kilka chwil uruchomić efektywną sieć pokrywającą obszar 250m2.

Domowe systemy W-Fi to jedna z najciekawszych nowości rynkowych. Urządzenia tego typu pozwalają oszczędzić sporo czasu i nerwów oraz osiągnąć maksymalną użyteczność domowej infrastruktury. Przetestowany przez nas zestaw Netgear Orbi RKB20 obejmuje pełen pakiet narzędzi umożliwiających budowę domowej sieci w mniej niż 10 minut. Sercem systemu jest router RBR20, współpracujący z satelitą oznaczonym jako ORBI RBS20. Wizualnie urządzenia są identyczne. Wykonano je z matowego, białego tworzywa wysokiej jakości. Dzięki stonowanej stylistyce i smukłej formie, mogą łatwo ukryć się w domu jako nienachalny element ozdobny. Router i satelitę można rozróżnić wyłącznie po kolorze górnej części obudowy. Pierwsze urządzenie wykończono błękitnym plastikiem, natomiast drugie – białym. Wewnątrz opakowania znajdują się również dwa zasilacze, przewód RJ45 oraz zestaw instrukcji.

Zgodnie z charakterystyką zestaw pracuje w standardzie AC2200. Oznacza to, że jego prędkość syntetyczna powinna wynosić 450 MB/s w paśmie 2,4GHz, 1733 MB/s w paśmie 5GHz. Ponadto urządzenia oferują jednoczesną pracę trójzakresową. Nie zabrakło również trybu MU-MIMO. Jest to rozwiązane oparte na niezależnych modułach komunikacyjnych, które sprawiają że nawet intensywna transmisja danych z jednym urządzeniem, nie będzie wpływała negatywnie na obsługę pozostałych połączeń. W przypadku ORBI funkcja jest obsługiwana przez 4 niezależne anteny. Standardowo nad bezpieczeństwem komunikacji czuwa szyfrowanie WPA/PSK2.Co istotne zarówno router jak i satelita zostały wyposażone w wyjścia przewodowe. Warto pamiętać, że testowany router to urządzenie xDSL i w dodatku bez gniazda na karty sim lub portu USB. Oznacza to, że nie rozprowadzimy nim sieci LTE czy sieci na bazie łącza telefonicznego bez zastosowania dodatkowego modemu.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • TP-Link prezentuje RE705X – solidny wzmacniacz sygnału Wi-Fi 6
  • Recenzja: TP-Link Deco X50-PoE - jak działa domowy system mesh Wi-Fi 6?

Najprostszym sposobem na konfigurację systemu jest skorzystanie z darmowej aplikacji na urządzenia z systemem iOS lub Android. Alternatywę stanowi tradycyjna konfiguracja przez przeglądarkę. Instalacja nie wymaga w tym wypadku jakiejkolwiek wiedzy z zakresu rozwiązań sieciowych. Wystarczy zeskanować QR Code znajdujący się na routerze, a następnie podać nazwę nowej sieci oraz hasło do przyszłego logowania. Dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne posiada kilka funkcji, które mogą przydać się również po skonfigurowaniu zestawu. Pozwala między innymi na tworzenie otwartej sieci dla gości, weryfikację parametrów połączenia czy podgląd listy podłączonych do sieci urządzeń. Obsługa całości jest niezwykle intuicyjna i w podstawowych zadaniach przewyższa użytecznością większość dostępnych na rynku routerów.

Netgear Orbi – serce domowego WiFi

Aby przekonać się czy zakup Netgear ORBI ma sens, przeprowadziliśmy testy o charakterze użytkowym. Centrum testowym został trzykondygnacyjny dom jednorodzinny o powierzchni 200 m2. Pierwsze pomiary objęły sprawność dotychczasowej infrastruktury sieciowej złożonej z Routera TP-LINK TL-MR3420 ustawionego na najwyższej kondygnacji oraz dwóch komputerów umieszczonych na tym samym oraz najniższym piętrze budynku. Prędkość sieci w ramach jednego piętra wynosiła około 35 Mb/s w przypadku pobierania i 4,5 Mb/s w przypadku uploadu, natomiast ping osiągał poziom 58 ms. Przenosząc się dwa piętra niżej transfer spada do poziomu ledwie 11 MB/s dla pobierania i 0,8 MB/s dla wysyłania, natomiast ping osiąga 60 ms.

Drugi pomiar był przeprowadzony w sieci Netgear ORBI z routerem umieszczonym na najwyższej kondygnacji i satelitą ulokowanym na środkowej kondygnacji. Zgodnie z zapewnieniami producenta maksymalne parametry sieci zostały utrzymane na całym obszarze domu. Spadki zasięgu Wi-Fi właściwie nie występowały. Wyniki prezentujemy w tabeli poniżej.

Test prędkości łącza Wi-Fi w ramach 1piętra
Infrastruktura / Test
Download (Mb/s)
Upload (Mb/s)
Ping (ms)
Standardowa sieć domowa
35,18
4,49
58
Netgear ORBI
34,61
5,52
24
Test prędkości łącza Wi-Fi 2 piętra odroutera
Infrastruktura / Test
Download (Mb/s)
Upload (Mb/s)
Ping (ms)
Standardowa sieć domowa
11,1
0,84
60
Netgear ORBI
30,38
5,68
22

Podsumowanie

Netgear Orbi to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na kompletowanie i konfigurowanie własnego zestawu sieciowego. Największym atutem jest w tym wypadku kompatybilność, zapewniająca szybką instalację i maksymalne parametry połączenia. Zgodnie z zapewnieniami producenta, sprzęt pozwala w kilka minut zbudować infrastrukturę sieciową obejmującą zasięgiem bezprzewodowym 250m mieszkania – nawet wielokondygnacyjnego. Pewne wątpliwości może budzić jedynie cena na poziomie 1200 zł. Jednakże kupując dowolny router AC2200 musimy przygotować się na wydatek rzędu 500 zł. Wzmacniacz zależnie od modelu będzie kosztował 250-550 zł. Zakup zestawu wychodzi nieco drożej, jednak jest to koszt, który ponosimy za gwarancję kompatybilności, łatwą instalację, obsługę całego systemu jedną aplikacją , a nawet jednolitą stylistykę.

Wydajność: 9/10

Wyposażenie: 9/10

Budowa: 8,5/10

Opłacalność: 7,5/10

Ocena końcowa: 8,5/10


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: