Netia we Wrocławiu ma ciężko. Regularnie tną ich kable internetowe odcinając mieszkańców od Sieci

We Wrocławiu codziennie dochodzi do przecinania kabli internetowych Netii. Wiele wskazuje na to, że może tutaj chodzić o nieuczciwą konkurencję.

Serwis Radia Wrocław (prw.pl) opublikował dzisiaj artykuł na temat odcinania wrocławian od Internetu. Na szczęście nie chodzi tutaj o niezapłacone rachunki, czy coś podobnego. Po prostu w różnych dzielnicach stolicy Dolnego Śląska od kilku tygodni przecinane są w budynkach kable internetowe, w wyniku czego już kilkanaście tysięcy wrocławian pozbawionych zostało przez jakiś czas dostępu do globalnej sieci.

Celem ataków najczęściej są łącza Netii (poszkodowani są także mniejsi wrocławscy operatorzy), która potwierdza, że dochodzi do nich kilka razy dziennie oraz że ma to miejsce jedynie we Wrocławiu.

Dlaczego kable są przecinane?

Teorie są dwie:

- mamy do czynienia z kilkoma grupami wandali

- mamy do czynienia z nieuczciwa konkurencją

Za drugą z tych propozycji zdają się przemawiać następujące fakty:

- osoby tnące kable zadają sobie zbyt dużo trudu jak na zwykły wandalizm, ponieważ często robią to na każdym piętrze klatki schodowej maksymalnie utrudniając późniejsza naprawę

- policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o przecinanie kabli, lecz jak ustaliło Radio Wrocław, ich zeznania nie pozwalają na ustalenia motywów, którymi się kierowały

- jak przyznaje jeden z mieszkańców Wrocławia odcięty od Internetu, kilka dni wcześniej otrzymał ulotkę nowej firmy dostarczającej internet, wifi i telewizję

- do takich zdarzeń dochodzi tylko we Wrocławiu

Opinię tę podziela nawet UOKiK, którego przedstawiciel stwierdził, że faktycznie można przypuszczać, iż "działania mają na celu zniechęcenie klientów do dotychczasowego operatora"

Miejmy nadzieję, że sprawa szybko zostanie wyjaśniona i proceder cięcia kabli ustanie. Bez aktywności mieszkańców ciężko jednak będzie to osiągnąć. Powinni oni pamiętać, że:

- najczęściej kable cięte są w godzinach 6-9 rano

- najczęściej osoby tnące kable proszą o otwarcie drzwi tłumacząc, że roznoszą ulotki

Po otworzeniu drzwi warto więc sprawdzić, kto wszedł do budynku oraz być wyczulonym na wszelkie podejrzane odgłosy (np. cięcia) na klatce schodowej.