Netscape 007

Przeglądarka Netscape Navigator wysyła do swoich twórców informacje o zapytaniach wpisywanych przez jej użytkowników w okna wyszukiwarek. Jednocześnie program "notuje" adres IP komputera, na którym go zainstalowano, datę tej instalacji oraz unikalny numer ID przeglądarki. Obrońcy prywatności internautów natychmiast ostro zaprotestowali przeciwko takiemu "szpiegowaniu" użytkowników.

Przeglądarka Netscape Navigator wysyła do swoich twórców informacje o zapytaniach wpisywanych przez jej użytkowników w okna wyszukiwarek. Jednocześnie program "notuje" adres IP komputera, na którym go zainstalowano, datę tej instalacji oraz unikalny numer ID przeglądarki.

Informacje trafiają do serwera o nazwie info.netscape.com, utrzymywanego przez koncern AOL Time Warner (który niedawno został właścicielem firmy Netscape). Tak przynajmniej wynika z analiz dziennikarzy serwisu internetowego Newsbytes.com.

Sytuacja taka ma miejsce, kiedy użytkownik skorzysta ze zintegrowanego z przeglądarką mechanizmu wyszukiwania (wystarczy wpisać poszukiwaną frazę w okno adresu i nacisnąć przycisk "search" lub skorzystać z funkcji wyszukiwania znajdującej się na pasku "My Sidebar").

Przedstawiciele firm i organizacji zajmujących się ochroną prywatności natychmiast skrytykowali działania AOL. "Dlaczego twórcy Netscape mieliby wiedzieć, czego szukam np. w Google?", zastanawia się Marc Maiffret z Eeye Digital Security.

Rzecznik Netscape stwierdził, że twórcy przeglądarki wyposażyli ją w ten mechanizm, aby móc obliczyć, jakie opłaty powinni im uiszczać właściciele serwisów wyszukiwawczych za przekierowywanie ruchu na ich strony.

Więcej informacji:

http://www.newsbytes.com