Netscape 9 zawojuje świat?

Deweloperzy Netscape ogłosili, że trwają prace nad dziewiątą wersją tej popularnej niegdyś przeglądarki internetowej. Mają oni nadzieję, iż modyfikacje wprowadzone podczas rozwoju aplikacji przyczynią się do jej sukcesu.

W przeciwieństwie do Netscape 8 - nad którą pracowała firma Mercurial Communications - dziewiąta wersja przeglądarki rozwijana będzie bezpośrednio w korporacji, a w jej silniku zostaną wykorzystane źródła Firefoksa. W aplikacji nie pojawi się klient pocztowy ani edytor stron WWW.

Netscape 9 powinna zostać udostępniona do końca marca, ma pracować w Windows, Linuksie i Mac OS X. Przeglądarka będzie bardzo ściśle powiązana z nową witryną firmy, znajdą się w niej też narzędzia istotne z punktu widzenia społeczności internetowych (np. Friends' Activity Sidebar).

Ósma wersja przeglądarki udostępniona została w połowie 2005 roku. Aktualnie wszystkie edycje aplikacji wykorzystywane są przez mniej niż jeden procent internautów na całym świecie - co oznacza niemal stukrotny spadek w przeciągu ostatnich dziesięciu lat.