Netscape Comunicator - instalacja i konfiguracja

Odkąd świat Internetu wzbogacił się o graficzne środowisko World Wide Web, konieczne stało się posiadanie wyspecjalizowanych narzędzi służących do jego eksploracji. Powstało wiele przeglądarek, otwierających na ekranie monitora wrota do elektronicznego raju. Tych, którzy nie przeżyli - jak dotąd - internetowej inicjacji, zachęcam do tego, aby partnerem na nowej drodze życia stał się Netscape Communicator.


Odkąd świat Internetu wzbogacił się o graficzne środowisko World Wide Web, konieczne stało się posiadanie wyspecjalizowanych narzędzi służących do jego eksploracji. Powstało wiele przeglądarek, otwierających na ekranie monitora wrota do elektronicznego raju. Tych, którzy nie przeżyli - jak dotąd - internetowej inicjacji, zachęcam do tego, aby partnerem na nowej drodze życia stał się Netscape Communicator.

UJEŻDŻANIE "NET-SZKAPY"

O tym, że przeglądarki nie "gryzą" i są nieodzownym wyposażeniem każdego internauty, przekonały się już miliony obywateli Sieci. Niestety, nie każdy potrafi jeszcze "ugryźć" przeglądarkę. Wbrew pozorom, programy tego typu są jednak przyjazne w procesie instalacji i konfiguracji. Osoba, która stawia swe pierwsze "internetowe" kroki, nie powinna zatem ulegać panice. Tym bardziej że stawia je w doborowym towarzystwie. Netscape Communication Corporation nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - firma jest przecież jednym z pionierów technologii Web. Tłumaczenie, że ostatnie lata spędziło się w niedostępnej dżungli, na nic się zda - Netscape'a wypada znać, a przynajmniej o nim słyszeć. Szczególnie teraz, kiedy jest rozpowszechniany bezpłatnie.

Niezaprzeczalnym atutem tej przeglądarki jest jej dostępność dla różnych platform systemowych i sprzętowych. Różne wersje Netscape'a z powodzeniem można osadzić w środowisku Windows, Unixa czy też popularnych gdzieniegdzie Macintoshy. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że Netscape to Internet i... mają w tym sporo racji. Wszakże do niedawna był to niekwestionowany lider na rynku przeglądarek - a i dzisiaj, mimo ofensywy Internet Eksplorera, Netscape "trzyma" się mocno i ma zagorzałych, fanatycznych wręcz zwolenników. Swoją ukochaną przeglądarkę nazywają oni "Net-Szkapą" i szczerze wierzą, że poczciwy "konik" pociągnie ciężar każdej strony WWW - wcześniej trzeba go tylko poprawnie zainstalować i odpowiednio skonfigurować. W swej ostatniej wersji Netscape Communicator zawiera oprogramowanie klienta poczty elektronicznej, edytor WWW i moduły pracy grupowej. My jednak zajmiemy się jedynie podstawowymi elementami instalacji i konfiguracji przeglądarki oraz programu pocztowego.

Warto pamiętać, że do poprawnego działania Netscape'a nie jest wymagany dostęp do Internetu. Aby się o tym przekonać, wystarczy włożyć do napędu CD płytę dołączoną do magazynu CYBER i spokojnie przeglądać zamieszczone na niej strony WWW. Swą siłę Netscape objawia jednak dopiero po "wpuszczeniu" go do Sieci.

PIERWSZE KROKI

Na początku wyjaśnijmy sobie jedno. Nawet pracownicy Microsoftu (producenta konkurencyjnej przeglądarki Internet Explorer) nie straszą swoich dzieci tym, że "przyjdzie Netscape i je zje". Nie ma się zatem czego bać! Kluczem do sukcesu jest poprawne zainstalowanie modemu i konfiguracja Dial-Up Networking (szerzej omówiona w artykule, poświęconym konfiguracji programu Internet Explorer). Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku korzystania z kreatora połączeń internetowych, jako domyślną ustawia on w systemie przeglądarkę Internet Eksplorer. Przy pierwszym uruchomieniu Netscape'a należy to zmienić.

Instalację Netscape'a rozpoczynamy od uruchomienia samo rozpakowującego się pliku exe. Niestety, jak dotąd przeglądarka ta nie została zlokalizowana (prace nad polską wersją językową trwają), zatem cała procedura instalacji, a także konfiguracji programu odbywać się będzie w języku angielskim. Początkującym użytkownikom, posługującym się polskojęzyczną wersją systemu Windows, może to sprawiać pewne problemy. Na pocieszenie dodam jednak, że proces instalacji przebiega automatycznie, a użytkownik prowadzony jest przez program instalacyjny niemal "za rączkę" - krok po kroku. Chociaż kreator instalacji nie omieszka zadać kilku pytań, należy pamiętać, że domyślne odpowiedzi (ustawienia) są prawidłowe. Do poprawnego przebiegu instalacji należy jedynie zaakceptować warunki licencji i wybrać opcję typical - przeglądarka będzie wtedy zainstalowana wraz zestawem najczęściej używanych narzędzi i plug-inów (niezbędnych dodatków).

Proces instalacji trwa zwykle kilka minut - po jego zakończeniu konieczne jest ponowne uruchomienie komputera (o czym informuje stosowny komunikat). Jeśli na pulpicie pojawiła się ikonka Netscape'a, można odetchnąć - instalacja przebiegło pomyślnie.

WPLĄTUJEMY SIĘ W SIEĆ

Poprawna instalacja to jednak nie wszystko - choć jesteśmy już prawie "w domu", musimy jeszcze program dokładnie skonfigurować. Chwilę po uruchomieniu Netscape zapyta, czy chcemy, aby był naszą domyślną przeglądarką internetową (odpowiemy tak) oraz będzie usiłował ustalić profil użytkownika. Jakkolwiek zagadkowo by to wyglądało, nie należy wpadać w panikę i zapamiętać, że w przyszłości możemy określić odmienne profile dla wielu użytkowników.

Na tym etapie konfiguracji wystarczy wpisać w polu full name swoje imię i nazwisko -resztę konsekwentnie pomijamy, klikając na przycisk Dalej, aż do momentu pojawienia się właściwego okna przeglądarki. Nie zważając na to, że Netscape będzie usiłował połączyć się ze swoją macierzystą stronąhttp://www.netscape.com , przerwijmy jego pracę klikając na ikonie Stop. Konfiguracyjna gimnastyka rozpoczyna się dopiero w tym momencie, a główną w niej rolę gra karta Preferences (dostępna poprzez wybranie z paska zadań poleceń edit --> preferences), gdzie ustalamy wszystkie podstawowe parametry pracy przeglądarki.

Niezbędną czynnością jest określenie w zakładce Advanced sposobu korzystania z Internetu (domyślnie jest to połączenie bezpośrednie - modemowe).

W przypadku korzystania z sieci lokalnej konieczne może być podanie adresu serwera proxy (wszelkie niezbędne informacje w tym przypadku należy uzyskać od administratora). W tym miejscu warto też zastanowić się, czy chcemy, aby Netscape automatycznie wczytywał pliki graficzne, dostępne na stronach WWW. Odznaczenie opcji Auto load images spowoduje, że będzie wczytywana wyłącznie tekstowa treść odwiedzanych stron, co w znaczny sposób przyśpieszy sieciowe surfowanie. W razie potrzeby zawsze będzie można "uaktywnić" obrazki, klikając na ikonę Images, znajdującą się na pasku narzędzi. Przydatne może też być powiększenie pamięci podręcznej Cache. Jest to rodzaj "kieszeni", w jakiej przechowywane są odwiedzane strony WWW. Im więcej miejsca przeznaczymy na "kieszeń", tym szybciej strony będą się pojawiać, gdy ponownie się do nich odwołamy.

Kolejny krok to ustalenie w zakładce Navigator strony startowej (home page).

W przyszłości będzie to miejsce, od którego każdorazowo będziemy rozpoczynać sieciowe wędrówki - warto zatem figurującą tam macierzystą stronę Netscape'a zastąpić adresem jednej z popularnych internetowych wyszukiwarek np.http://wp.cnt.pl . Doświadczeni internauci tworzą czasem na swoim lokalnym dysku plik startowy, będący zbiorem adresów do najczęściej odwiedzanych witryn WWW. W takim przypadku "adresem" strony startowej jest ścieżka dostępu do takiego pliku (np. C:\najlepsze.html)

Niezwykle przydatne jest też ustalenie trybu, w jakim będzie uruchamiać się przeglądarka.

W przypadku połączenia modemowego zalecany jest tryb Offline Work Mode - dzięki niemu uruchomienie Netscape'a nie wiąże się z automatycznym ustanowieniem połączenia telefonicznego. Możliwe jest natomiast przeglądanie stron "zmagazynowanych" w cache'u, a także przygotowanie korespondencji. A skoro o tym mowa, zajmijmy się konfiguracją programu pocztowego, będącego integralną częścią Netscape'a.

MESSENGER MAILBOX - Z CZYM TO SIĘ JE?

Nawet najlepiej skonfigurowana przeglądarka pozwoli nam jedynie biernie śledzić beztroskie życie Wielkiej Światowej Pajęczyny. Aby naprawdę w nim zaistnieć i poczuć się prawdziwym obywatelem internetowej społeczności, należy dysponować kontem poczty elektronicznej. Jeśli dostęp do Sieci oferowany jest nam przez komercyjną firmę - dostawcę usług internetowych - konto pocztowe jest nam przydzielone automatycznie. W przypadku dostępu do Sieci za pośrednictwem serwerów TP SA konieczne będzie założenie konta na jednym z bezpłatnych serwisów (np.http://www.polbox.com, http://friko.onet.pl ).

Usługę klienta poczty można skonfigurować już w momencie określania profilu użytkownika (ale tylko wtedy gdy mamy niezbędne informacje). Kompleksowe dostrajanie najlepiej jednak przeprowadzić w czasie ustawiania preferencji przeglądarki. W tym celu na karcie Preferences należy wybrać kategorię Mail & Groups. Najistotniejsze w niej są zakładki Identity i Mail Server.

W pierwszej z nich podajemy swoje imię i nazwisko oraz adres e-mailowy - pocztowy identyfikator zwykle wyglądający w następujący sposób: użytkownik@serwer.pocztowy. W zakładce mail server wpisujemy nazwę serwerów pocztowych, z jakich będziemy korzystać, określając jednocześnie ich typ jako POP3. Do wypełnienia są pola Incoming i Outgoing mail sever, w których określamy adresy serwera poczty przychodzącej i wychodzącej.

Zwykle są one takie same, np. friko.onet.pl. Wszelkie niezbędne informacje uzyskamy od dostawcy usług internetowych, administratora sieci lub zostaną nam podane przy zakładaniu konta bezpłatnego.

Przycisk more options pozwoli na ustawienie automatycznego zapamiętywania hasła oraz ustalenie przedziałów czasowych, w jakich program będzie kontaktował się z serwerem poczty, by sprawdzić, czy nadeszła nowa wiadomość (np. co 10 min). Kończąc konfigurację klienta poczty, wypada w zakładce Messages wyłączyć opcję automatycznego wysyłania wiadomości w postaci html (wystarczy odznaczyć opcję "by default send HTML messages") - niektóre programy pocztowe mogą bowiem mieć problem z ich późniejszym odczytaniem.

Wszelkie zmiany, jakie przeprowadziliśmy w zakładce Preferences, potwierdzamy przyciskiem OK - po ponownym uruchomieniu przeglądarki nowe ustawienia będą aktywne, a program pocztowy gotowy do użycia.

Klikając na ikonkę Mailbox, uruchamiamy program pocztowy - możliwe staje się przesyłanie (ikona New Msg lub kombinacja klawiszy Ctrl + M) i odbieranie wiadomości (Get Msg lub Ctrl + T).

Aby poprawnie zaadresować list, należy wypełnić pole To, podając w nim internetowy adres odbiorcy (na początku dobrze jest podać adres własnej skrzynki pocztowej, aby upewnić się, że działa ona poprawnie). Jako Subject wpisujemy temat listu - poniżej właściwy tekst wiadomości. Jeżeli chcemy jako załącznik przesłać dodatkowo dokument tekstowy, plik graficzny lub dźwiękowy, posługujemy się poleceniem Attach, prezentowanym przez ikonkę przedstawiającą spinacz biurowy. Przycisk Sent uruchomi wysłanie wiadomości w otchłań Internetu.

Przedstawione wyżej informacje to absolutne minimum konfiguracyjnych możliwości, jakie oferuje Netscape Communicator. Te skromne porady i wskazówki mają jedynie pomóc w instalacji i poprawnej konfiguracji podstawowych opcji przeglądarki i programu pocztowego. Powinno to ułatwić postawienie pierwszych samodzielnych kroków w Sieci. Więcej informacji na temat Netscape'a, jego aktualizacji oraz opis niezbędnych dodatków znajdziecie pod adresem http://wp.cnt.pl./Netscape/