Netscape opóźnia kontratak

Netscape wciąż przegrywa z Microsoftem w pojedynku na przeglądarki. Oczekiwana od miesięcy wersja 5 Communicatora znów się opóźniła, a poprzednia, o numerze 4.7, nie stanowi żadnej konkurencji dla Internet Explorera 5.

Netscape wciąż przegrywa z Microsoftem w pojedynku na przeglądarki. Oczekiwana od miesięcy wersja 5 Communicatora znów się opóźniła, a poprzednia, o numerze 4.7, nie stanowi żadnej konkurencji dla Internet Explorera 5.

Netscape opóźnia kontratak
Choć od premiery Communicatora 4 minęły już wieki, a Microsoft wprowadził IE5 ponad pół roku temu, Netscape wciąż odwleka narodziny swego najnowszego pakietu internetowego. Działa w ten sposób na własną szkodę, gdyż z miesiąca na miesiąc spada liczba użytkowników jego produktów. Zyskuje na tym Microsoft, którego Internet Explorer jeszcze trzy lata temu był brzydkim kaczątkiem wśród przeglądarek, a dziś, jak wynika z badań firmy IntelliQuest, używa go 59 procent internautów. Netscape ma jednak istotne powody, by nie działać zbyt pospiesznie: Communicator 5.0 musi nie tylko nadrobić straty, ale też znacznie wyprzedzić konkurenta pod względem oferowanych funkcji. Aby tego dokonać, firma udostępniła cały kod źródłowy przeglądarki, licząc na odzew tysięcy programistów z całego świata. I nie pomyliła się - grupa Mozilla.org działa na tyle prężnie, że właśnie nowe, rewolucyjne pomysły opóźniły wakacyjny termin przedstawienia pierwszej wersji próbnej Communicatora 5.0.

Jednym z takich oryginalnych pomysłów jest XUL (Extensible User Interface Language), zupełnie nowy metajęzyk oparty na standardzie XML. Umożliwi on w zasadzie każdemu twórcy WWW opracowanie własnego graficznego interfejsu użytkownika - menu, przycisków i pasków. Oznacza to również, że interfejs będzie można utworzyć raz, a następnie używać go w wersjach przeglądarki przeznaczonych dla różnych systemów operacyjnych. Dziś przestawienie programu na kolejny system wymaga napisania od nowa kodu wyglądu interfejsu. XUL nie był przewidziany w pierwotnych planach Communicatora 5.0, lecz okazał się na tyle rewolucyjny i przydatny, że postanowiono go zaimplementować, nawet kosztem dodat- kowego czasu.

Drugim powodem opóźnienia nowego pakietu Netscape'a jest zamysł wbudowania do aplikacji klienta poczty e-mail funkcji natychmiastowego porozumiewania się - internetowego pagera, którego najbardziej znanym przykładem jest ICQ. Obie techniki przesyłania wiadomości zostaną zintegrowane z interfejsem przeglądarki. Użytkownicy wersji 5.0 w oknie przeglądarki cały czas będą widzieli listę adresatów. Wiadomość wysłana do odbiorcy połączonego w danej chwili z WWW dotrze do niego w postaci natychmiastowego komunikatu. Jednak ta sama wiadomość stanie się listem e-mail, jeżeli adresat nie będzie połączony.

Do czasu premiery Communicatora 5.0 fanom Netscape'a pozostaje używanie wersji 4.7. Nie jest to aktualizacja przełomowa: w zasadzie zawiera kilka ulepszeń plus poprawki błędów. Nowości wiążą się z integracją funkcji portalu z samą przeglądarką.

W wersji 4.7 pojawiły się takie narzędzia jak: wyszukiwarka internetowa, pomoc w dokonywaniu zakupów czy popularne odtwarzacze plików muzycznych Winamp i Macromedia Flash Player 4.0. Wiele z tych funkcji, np. wyszukiwarka, korzysta z możliwości portalu Netscape'a o nazwie Netcenter.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli chcesz znaleźć coś w Internecie, uruchamiasz przeglądarkę i zamiast wchodzić na stronę wyszukiwarki, wpisujesz interesujące Cię słowa w narzędziu wyszukiwania. Przeglądarka podaje wstępny wynik w postaci kategorii witryn WWW odpowiadających Twemu kryterium, np. Stereo i Dźwięk, Wystawy itp. Po wybraniu kategorii uzyskasz jej podkategorie z Netcenter Pages na czele, która zawiera rezultaty najbliższe Twym oczekiwaniom.

Takie "integracyjne" zabiegi upiększające nie zmieniają jednak faktu, że jeżeli Netscape myśli o poważnej rywalizacji z Microsoftem, musi szybko udowodnić swą siłę zupełnie nowym produktem. Opisy innowacji Communicatora 5.0 pozwalają zaś sądzić, że walka przeglądarek może rozgorzeć na nowo.