Netscape robi postępy

Udostępniona właśnie najnowsza wersja Netscape’a sprawi sporą niespodziankę użytkownikom tej przeglądarki i z pewnością poszerzy grono swoich zwolenników. Netscape 7 oferuje imponującą liczbę nowych przydatnych funkcji, ale jego największą zaletą jest szybkość działania, która była zmorą serii 6.x. Teraz ta znakomita przeglądarka uruchamia się równie szybko jak Explorer, czy Opera.

Netscape robi postępy

Producent udoskonalił również engine Gecko, odpowiedzialny za interpretację kodu stron internetowych. W efekcie witryny ładują się krócej niż dotychczas, a przeglądarka lepiej obsługuje standardy internetowe (np. HTML czy CSS) i robi mnie błędów przy wyświetlaniu zawartości stron.

Na pierwszy rzut oka Netscape 7 niewiele różni się od poprzedniej wersji. Po uruchomieniu programu najpierw zauważymy nowe logo. Po dokładniejszej obserwacji na pasku narzędziowym widać funkcję „Radio”, służąca do obioru internetowych radiostacji. Następną nowością są tzw. zakładki, w których można otwierać kolejne strony WWW, zamiast wywoływać nowe okna Netscape’a. Godną uwagi nowością jest funkcja Print Preview (podgląd wydruku) oraz prosty menedżer pobierania ułatwiający pozyskiwanie plików z sieci.

Netscape 7 jest kompatybilny z Windows 98, Me, NT, 2000 oraz XP. Dostępne są dwie wersje:

- niewielki instalator, pobierający tylko wybrane składniki z Internetu (250 KB):

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/0886.html

- pełna wersja instalacyjna (30 MB):

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/0136.html