Netscape w Nokii?

America Online i Nokia podejmują współpracę w zakresie opracowania miniprzeglądarki WAP do telefonów fińskiego koncernu.

America Online podejmie współpracę z fińską firmą Nokia, jednym z największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Jej celem jest opracowanie miniprzeglądarki WAP, która zostanie zaimplementowana w urządzeniach, służących do komunikacji bezprzewodowej, z logo Nokii. Oprogramowanie będzie oznaczone logo Netscape, do czego - po przejęciu Netscape Communications - AOL ma prawo od 1998 r.

Umowa, której szczegółów finansowych nie ujawniono, umożliwia America Online wejście na rynek aplikacji internetowych dla telefonów komórkowych. Specjaliści oceniają, że za kilka lat większa część połączeń z Internetem będzie nawiązywana właśnie za pośrednictwem urządzeń przenośnych, a nie komputerów PC.

Bezpośrednim konkurentem AOL jest obecnie firma Openwave Systems - przedsiębiorstwo powstałe z połączenia Phone.com i Software.com. Według ocen wielu analityków to właśnie ten koncern jest obecnie liderem rynku oprogramowania "zaszytego" w przenośnych urządzeniach komunikacyjnych. Konkurencyjnym produktem jest także miniprzeglądarka Mobile Explorer, opracowana przez Microsoft.