Netsky.X - robak poliglota?

Twórcy Netsky'a - dokuczliwego insekta, który panoszy się od początku lutego po skrzynkach pocztowych użytkowników na całym świecie, postanowili trochę urozmaicić sposób działania "insekta". Najnowsza wersja, oznaczona symbolem X, wysyła do użytkowników wiadomości w kilku językach.

Robak 'poliglota' rozprzestrzenia się obecnie głównie na kontynencie europejskim i może nas odwiedzić pod postacią wiadomości w językach: angielskim, szwedzkim, fińskim, norweskim, portugalskim, włoskim, francuskim, niemieckim, a także w polskim. Nie da się ukryć, iż ten trick może przyczynić się do jego zmasowanej dystrybucji, gdyż użytkownicy odbierający wiadomość w rodzimym języku, nie będą jej postrzegać jako niebezpiecznej.

Netsky.X - robak poliglota?

E-mail zawierający Netsky.X

Jak podkreślają specjaliści z firmy F-Secure, w wielu przypadkach wiadomości robaka Netsky.X są niepoprawnie skonstruowane językowo, co sugerować może, iż ich autor nie korzystał z żadnych specjalistycznych konsultacji, lecz z powszechnie dostępnych w Sieci serwisów tłumaczących.

Pomijając powyższe innowacje, zasada działania Netsky.X jest podobna do poprzednich wersji. Robak zawiera załącznik (zazwyczaj w postaci pliku z rozszerzeniem PIF). Jego uruchomienie powoduje aktywację 'insekta'. Netsky.X zawiera w sobie procedury, których zadaniem jest przeprowadzenie ataku DoS na 3 niemieckojęzyczne witryny internetowe - www.nibis.de, www.medinfo.ufl.edu oraz www.educa.ch. pomiędzy 28, a 30 kwietnia.

Użytkownikom zaleca się jak zwykle dokonanie aktualizacji definicji antywirusowych i ostrożność w otwieraniu załączników niewiadomego pochodzenia.