Netsky zmienia metodę działania

To już zaczyna być monotonne - Symantec poinformował o wykryciu nowej wersji uciążliwego robaka Netsky. Netsky.V jest już 24. robakiem z tej serii - wyróżnia się tym, że rozprzestrzenia się w nowy sposób.

Większość poprzednich wersji Netsky rozprzestrzeniało się w postaci załączników do e-maili o losowo generowanych tytułach i treści - w przypadku Netsky.V jest inaczej. Robak opublikowany został na kilku serwerach w Internecie - rozprzestrzenia się za pośrednictwem e-maili, zawierających zamiast treści bezpośredni odnośnik do pliku zawierającego robaka. Jeśli użytkownik kliknie na łącze i pobierze plik, zaś później go uruchomi - uaktywni się robak. Pierwszym jego działaniem będzie rozesłanie kopii opisanego wyżej e-maila na wszystkie, znalezione na dysku komputera, adresy e-mail.

Eksperci z Symanteca wciąż analizują kod robaka, jednak z pierwszych ustaleń wynika, że robak umożliwia nieautoryzowanym użytkownikom uzyskanie pełnego dostępu do zainfekowanego komputera oraz może posłużyć do przeprowadzenia ataku Denial of Service. Dlatego też przedstawiciele firmy zalecają internautom daleko idącą ostrożność w postępowaniu z wiadomości e-mail od nieznanych użytkowników, w których treści znajdują się odnośniki do stron WWW.


Zobacz również