Netware na miarę

Gdy mowa o sieciowych systemach operacyjnych do małych i średnich firm, najczęściej padają takie nazwy, jak Linux, Windows NT, Windows 2000, od czasu do czasu Unix. Warto zauważyć, że w tym zestawieniu pominięto bardzo ważny element. System, od którego w Polsce sieciowanie ruszyło na szeroką skalę: Netware firmy Novell.

Gdy mowa o sieciowych systemach operacyjnych do małych i średnich firm, najczęściej padają takie nazwy, jak Linux, Windows NT, Windows 2000, od czasu do czasu Unix. Warto zauważyć, że w tym zestawieniu pominięto bardzo ważny element. System, od którego w Polsce sieciowanie ruszyło na szeroką skalę: Netware firmy Novell.

Widok obiektów przechowywanych przez eDirectory. Dzięki tej usłudze w łatwy sposób dokonamy inwentaryzacji zasobów sieci

Widok obiektów przechowywanych przez eDirectory. Dzięki tej usłudze w łatwy sposób dokonamy inwentaryzacji zasobów sieci

Zanim Linux ujrzał światło dzienne, a Microsoft wprowadził na rynek pierwszą, niezbyt udaną wersję Windows NT, sieci komputerowe małych biur czy hurtowni działały przeważnie pod kontrolą najbardziej popularnej wersji systemu Netware - 3.12. Ogromne znaczenie dla tego typu firm miały główne zalety produktu Novella, czyli duża stabilność i łatwa konfiguracja. Po wersji 3.12 na rynku pojawił się prawdziwy hit - IntranetWare, czyli Netware 4.x. Zawarte w nim usługi katalogowe NDS pozwalały na zastosowanie tego produktu także w dużych sieciach korporacyjnych. Niestety, kariera systemów okienkowych doprowadziła do spadku zainteresowania systemami Netware. Czy na pewno słusznie?

Nowoczesna sieć = Netware 6

Najnowsza propozycja firmy Novell, jaką jest Netware 6, ma dostarczyć klientom bardzo uniwersalny sieciowy system operacyjny. Uniwersalność to przede wszystkim udostępnianie danych z każdego miejsca, o każdej porze i z każdej platformy. Najbardziej promowanymi usługami Netware 6 są: NDS eDirectory, iFolder, iPrint. Każda z nich ma ułatwić i zwiększyć wygodę pracy wszystkich klientów sieci.

Niewątpliwie najważniejszą zaletą systemów Novella są usługi katalogowe eDirectory. W najprostszym ujęciu usługa katalogowa to baza danych zawierająca informację o zasobach sieci. Baza ta może być rozproszona na wiele serwerów, a przechowywane przez nią informacje obejmują m.in. serwery, drukarki, użytkowników i ich grupy. Dzięki utrzymywaniu informacji tego typu użytkownicy bez kłopotu odnajdują potrzebny im zasób, a administratorzy mogą sprawnie konfigurować uprawnienia dostępu.

Dostęp do danych przez Internet pozwala bardziej efektywnie współpracować grupie osób, które korzystają ze wspólnych dokumentów.

Dostęp do danych przez Internet pozwala bardziej efektywnie współpracować grupie osób, które korzystają ze wspólnych dokumentów.

iFolder to z kolei usługa pozwalająca na wszechstronny dostęp do danych. Mobilność pracowników sprawia, że miejscem, w którym wykonują swoje zadania, nie zawsze jest siedziba firmy. Często potrzebują dostępu do informacji z domu lub filii przedsiębiorstwa. Co więcej, może się zdarzyć, że trzeba szybko coś sprawdzić, będąc w obcym mieście. W przypadku systemu Netware 6 wystarczy dostęp do Internetu, np. z kawiarenki internetowej.

W skład usługi iFolder wchodzą również narzędzia do synchronizacji plików oraz do tworzenia kopii zapasowych. Podobne funkcje oferuje iPrint. W przypadku tej usługi użytkownicy, którzy uzyskali dostęp do informacji, mogą być również spokojni o dostęp do drukarek. iPrint pozwala bowiem na wydruk dokumentów z dowolnego miejsca, z którego można się połączyć z siecią. Zawarta w usługach obsługa wydruku przez przeglądarkę internetową pozwala na wyjątkowo łatwe kontrolowanie tego, co dzieje się z każdym dokumentem.

Zawsze kłopotliwy problem instalacji sterowników został w NetWare również rozwiązany. Sterownik do każdej drukarki zostanie automatycznie zainstalowany, gdy tylko użytkownik kliknie odpowiednią ikonę.

Bezpieczeństwo i administracja NetWare

Sieciowe systemy operacyjne Novella znane są z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Zastosowanie usług katalogowych powoduje, że klienci sieci nie muszą się wielokrotnie uwierzytelniać, aby uzyskać dostęp do danych przechowywanych na wielu serwerach. eDirectory łączy możliwość modyfikacji przez administratora uprawnień do dowolnego obiektu (np. pliku, drukarki, serwera) z jednego, centralnego punktu.

Wcześniejsze wersje systemu zawierały już kilka przydatnych narzędzi do zarządzania siecią. NetWare Administrator i ConsoleOne wypełniały wszystkie potrzebne administratorowi funkcje. Ich główną zaletą było to, że w jednym miejscu koncentrowały operacje związane z zarządzaniem.

W NetWare 6, oprócz wspomnianego dostępu do danych, można także administrować systemem praktycznie z każdego miejsca.

Narzędzie ConsoleOne pozwala zarządzać wszystkimi obiektami systemowymi.

Narzędzie ConsoleOne pozwala zarządzać wszystkimi obiektami systemowymi.

ConsoleOne jest narzędziem pozwalającym na zarządzanie wszelkiego rodzaju obiektami eDirectory, typu użytkownik, serwer itp. Ponieważ zostało w pełni oparte na języku Java, możesz je uruchamiać na dowolnej platformie z zainstalowaną maszyną wirtualną Javy. Inna funkcja systemu - NetWare Remote Manager - służy do zarządzania serwerem bądź całą grupą serwerów za pomocą przeglądarki internetowej. Takie operacje, jak zdalny restart lub reset serwera przez Internet, nie są problemem. Za bezpieczeństwo przesyłanych informacji odpowiada protokół SSL.

Pakiet dla niedużych

Z myślą o małych i średnich firmach, którym niezbędne jest oprogramowanie będące czymś więcej niż sieciowym systemem operacyjnym, wprowadzono do sprzedaży pakiet Small Business Suite 6. W jego skład wchodzą: system operacyjny Netware 6.0, oprogramowanie do pracy grupowej GroupWise 6, ZenWorks for Desktop 3.2, narzędzie do kontroli dostępu i zabezpieczenia sieci BorderManager 3.6, NAI VirusScan i NAI NetShield, serwer faksowy Tobit FaxWare oraz oprogramowanie zwiększające wydajność łączy internetowych FatPipe Internet. Oprócz przydatnego oprogramowania, potencjalnych użytkowników ma przekonać do zakupu SBS 6 jego atrakcyjna cena (około 4000 złotych za serwer i pięć klientów) oraz możliwość dokupowania po jednej licencji klienckiej. Zwykle w wypadku sieciowych systemów operacyjnych licencje do klientów są rozprowadzane w pakietach po pięć sztuk, natomiast w Small Business Suite 6 maksymalną liczbę jednoczesnych podłączeń ograniczono do 50 klientów.

Najważniejszym składnikiem pakietu SBS 6 jest oprogramowanie do pracy grupowej GroupWise 6. Produkt ten integruje w sobie pocztę elektroniczną, terminarze, zarządzanie zadaniami, dokumentami i kontaktami. Wymieniając za jego pomocą informacje, możesz się posłużyć dostarczanym oprogramowaniem klienckim, a także przeglądarką internetową, palmtopami i telefonami komórkowymi.

Produkty Novella i Microsoftu dla małych i średnich firm

Produkty Novella i Microsoftu dla małych i średnich firm

BorderManager 3.6 to narzędzie spełniające wiele zadań i łączące w sobie cechy wielu produktów. Jego głównym zadaniem jest ochrona sieci przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz oraz funkcja serwera proxy. BorderManager pełni także funkcję firewalla, dostarcza mechanizmy udostępniające usługi wirtualnych sieci prywatnych (VPN), może filtrować ruch wychodzący i przychodzący do sieci przedsiębiorstwa, a także magazynować, w celu zwiększenia wydajności, witryny pobrane z Internetu.

Administratorów ucieszy zwłaszcza oprogramowanie ZenWorks for Desktop, przeznaczone do zarządzania klientami sieci NetWare. Obejmuje zarządzanie aplikacjami, co w praktyce oznacza dystrybucję aplikacji w sieci, kontrolę jej wykorzystania oraz automatyczne naprawianie ewentualnych uszkodzeń. Ponadto ZenWorks 3.2 umożliwia zarządzanie stacjami roboczymi, polegające m.in. na sporządzaniu obrazów dysków klientów, rozprowadzaniu sterowników, uaktualnień i poprawek oprogramowania przez sieć, a także inwentaryzację zasobów. Oprogramowanie zawiera też funkcje związane z obsługą techniczną: możliwość zdalnego zarządzania, diagnozowania i automatycznego zbierania informacji o usterkach.

Opisane wyżej aplikacje stanowią trzon pakietu. Pozostaje wymienić bardzo ważne uzupełnienia. Serwer faksów firmy Tobit FaxWare pozwala na wysyłanie i odbieranie faksów w sieci, a oprogramowanie antywirusowe firmy Network Associates skutecznie ochroni zarówno serwer, jak i stacje robocze klientów.

Konkurencja Novella

Administracja przez Internet pozwala zarządzać siecią z dowolnego miejsca na świecie.

Administracja przez Internet pozwala zarządzać siecią z dowolnego miejsca na świecie.

Netware 6 i pakiet Small Businnes Suite 6 mają konkurentów. Najpoważniejszymi są, oczywiście, systemy firmy Microsoft. 2000 oraz Small Business Server również mogą zainteresować firmy mające do 50 użytkowników sieci.

Oba pakiety wykazują pewne podobieństwa, ale są też różnice. Systemy operacyjne różnią się pod kilkoma względami. Do zalet NetWare 6 można zaliczyć przede wszystkim stabilność, przygotowanie do współpracy z innymi systemami oraz łatwy dostęp do przechowywanych danych. Jest też zdecydowanie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju wirusy komputerowe, które już nieraz dowiodły, jak łatwo unicestwić serwery windowsowe.

Za Windows 2000 przemawiają: polski interfejs, bardzo dużo oprogramowania wspierającego pracę administratorów i użytkowników oraz - mimo wielu odmiennych opinii - również duża stabilność pracy.

Największy minus oprogramowania Novella w pakietach dla małych i średnich firm to brak serwera baz danych. SQL Serwer 2000, jest, jak się wydaje, asem atutowym Microsoftu. Jeżeli jednak potrzeby firmy skupiają się głównie na wydajnej i stabilnej platformie serwera plików i wydruku, to Novell SBS 6 trzyma się bardzo mocno. Dzięki ZenWorks, oprogramowaniu do zarządzania klientami sieci, administracja firmą o maksymalnie 50 końcówkach może być wykonywana przez jednego pracownika, i to niekoniecznie zatrudnionego na pełnym etacie. Uwzględniając w dodatku dużą elastyczność i uniwersalność, warto poważnie rozważyć, czy Windows jest jedyną alternatywą. Czytelników zainteresowanych Small Business Suite 6, zapraszamy do lektury następnego numeru PC World, w którym opiszemy instalację i konfigurację tego pakietu.