Neuralink Elona Muska udostępnił film, na którym małpa steruje grą za pomocą myśli

Należący do Elona Muska startup Neuralink udostępnił materiał filmowy, na którym widać małpę grającą w Ponga za pomocą myśli. Widok, co najmniej ciekawy

Pager grający w Ponga

Już jakiś czas temu poinformowano, że należący do miliardera Elona Muska startup technologiczny Neuralink dokonał czegoś wyjątkowo ciekawego. Opracowującym technologię sterowania urządzeniami za pomocą myśli naukowcom udało się wczepić niewielkich rozmiarów nadajnik bezpośrednio do mózgu małpy. Jak chwalił się sam Musk za pośrednictwem swojego konta na portalu społecznościowym Twitter, zabieg umieszczenia nadajnika przebiegł bez żadnych problemów, a pozostała po nim blizna jest stosunkowo niewielka.

Neuralink, Elon Musk, makak, Pager, Pong, granie, gra, małpa, sterowanie za pomocą myśli, joystick, miliarder, urządzenia za pomocą myśli, fale mózgowe,

Poinformowano także, iż pacjent, czyli makak o imieniu Pager nie wykazuje, aby odczuwał negatywne skutki zabiegu czy jakiegoś rodzaju dyskomfort. Z kolei wyniki zabiegu to istotny powód do dumy, ponieważ nadajnik przetwarza zarejestrowane wcześniej fale myślowe małpy i przekształca je na sygnał kierowany do urządzenia docelowego. Tym sposobem, odczytuje ono i reaguje na zamiary użytkownika.

Jak można zobaczyć na poniższym materiale, początkowo grający w grę Pong makak używał w celu sterowania specjalnego joysticka po to, aby nadajnik nauczył się rozpoznawać odpowiednie fale mózgowe pojawiające się podczas wykonywania poszczególnych czynności.

Następnie, kontroler został odłączony, a Pager nadal wykonując manualne gesty i tak kontynuował rozgrywkę. Ostatecznie także Joystick został usunięty, co nie przeszkodziło małpie w dalszej rozgrywce, prowadzonej już całkowicie za pomocą myśli. Co to oznacza dla ludzkości? Cóż, w przyszłości nawet możliwość kontroli urządzeń wyłącznie za pomocą myśli, co brzmi futurystycznie, ale dzięki takim przedsięwzięciom, jak Neuralink, wydaje się co raz bardziej realne.

To nie jedyne rewolucje, do których w ostatnim czasie przyczynił się ekscentryczny miliarder Elon Musk. Inna należąca do niego firma - Tesla, jako pierwsza wprowadziła możliwość dokonywania zakupu samochodów za bitcoiny.