Neuronowy przewód zamiast elektrod w mózgu

Na University of Pennsylvania udało się stworzyć "kabel" zbudowany z neuronów przytwierdzonych do elektrod. Metoda produkcji była dość drastyczna (dla komórek), ale niewykluczone, że w przyszłości pozwoli ona na stymulowanie mózgu i odbudowywanie połączeń nerwowych bez konieczności wszczepiania plastykowych bądź metalowych implantów.

Jak mówią naukowcy, komórki układu nerwowego starają się izolować od wszczepianych materiałów pochodzących spoza ciała człowieka. Kontakt z prawdziwymi neuronami jest zupełnie inny - komórki bardzo chętnie się z nimi łączą.

Właśnie na tym fakcie oparli się naukowcy podczas produkowania swych "przewodów": do białkowych osłonek skrywających 96 elektrod przytwierdzili grupę neuronów. W odległości ok. 0,1 milimetra od niej umieścili drugie skupisko komórek nerwowych.

Kiedy między obiema grupami zostało nawiązane połączenie, badacze zaczęli je od siebie odsuwać powodując delikatne naciąganie włókien. Okazało się, że można w ten sposób wyprodukować nawet jeden centymetr "kabla" dziennie!

Warto zajrzeć: "Neural 'extension cord' developed for brain implants" (w języku angielskim), Hitachi: "W ciągu 5 lat stworzymy interfejs dla... mózgu"