Neverwinter Nights 2 - notatki z podróży po Faerunie

Zasadniczą zmianą, jaka zaszła w interfejsie gry, jest zastąpienie kołowego menu postaci kontekstowym menu rozwijanym - korzystanie z niego może jednak z czasem przyprawić o niezły ból głowy, bowiem aby je uaktywnić, należy przez dłuższą chwilę przytrzymać prawy klawisz myszy. Na dole ekranu znalazł się niezastąpiony pasek skrótu, w którym można umieszczać broń, mikstury, czary itp. W NWN 2 takich pasków skrótu jest aż 10, co bardzo ułatwia rozgrywkę (nie trzeba już rozważać, co umieścić na pasku - co bardziej się przyda). I tu jednak autorzy gry nie ustrzegli się wpadki - z paska skrótów nie da się wyposażyć postaci walczącej dwoma broniami, trzeba to robić z poziomu menu Ekwipunku.

Neverwinter Nights 2 - notatki z podróży po Faerunie

Popatrzcie na te wielkie... świecące rękawice

Skoro już o ekwipunku mowa, to znajdujące się w nim przedmioty zajmują w "dwójce" jedno miejsce, a nie - jak to miało miejsce w pierwszej części - kilka kratek, w zależności od rozmiaru. Niektórzy gracze mogą czuć się z takim rozwiązaniem niewygodnie, jak bowiem poradzić sobie z feerią barw bijącą z ekranu, zwłaszcza podczas gry w wysokich rozdzielczościach? Na szczęście można w Internecie znaleźć stosowne mody, wykonane przez fanów gry, poprawiające widoczność elementów interfejsu (z innych ciekawszych modów w oczy rzucił mi się m.in. mod rozbierający wszystkie kobiece postacie w grze ;).

Grę wyróżnia bogactwo dostępnych w niej przedmiotów - broni, pancerzy, artefaktów i najprzeróżniejszych dodatków, przydatnych w trakcie podróży po Faerunie. Warto to podkreślić, że pod tym względem w porównaniu z NWN 2 bardzo dobry skądinąd Gothic 3 wypada niewiarygodnie blado.