Neverwinter Nights 2 - notatki z podróży po Faerunie

Budowniczy światów

Neverwinter Nights 2 - notatki z podróży po Faerunie

Życie nocne

Podobnie jak w "jedynce", do NWN 2 dołączono zestaw narzędzi pozwalających na stworzenie własnych modułów, rozbudowany o dodatkowe opcje (w tym możliwość dodawania kolejnych wtyczek - część z nich jest już preinstalowana) - wszystko to należy uznać za spory atut gry, nie da się jednak ukryć, że wprawne poruszanie się po edytorze może wymagać czasu. Jednakże od przybytku głowa nie boli i za mankament toolsetu można uznać raczej dość powolne działanie niż złożoność budowy.

Wrażenia audiowizualne

Do wizualnej strony gry nie można mieć większych zastrzeżeń - środowisko gry charakteryzuje się dbałością o szczegóły, co widać zwłaszcza przebywając w zamkniętych pomieszczeniach i obserwując akcję w zbliżeniach. Nieco gorsze wrażenia pozostają za to po zetknięciu się z polską wersją językową gry - co prawda zarówno napisy dialogowe jak i głosy lektorów zostały zlokalizowane, ale... No właśnie, nie wszystkie napisy zostały przetłumaczone - np. często po walce, kiedy nasi bohaterowie leżą nieprzytomni, widać napisy w stylu "...groan...". A to tylko jeden z przykładów napisów nieprzetłumaczonych. Głosy niektórych lektorów także sprawiają wrażenie, jakby nagrano je w pośpiechu... Dodajmy gwoli ścisłości, że rozmowy z innymi postaciami, w tym z towarzyszami podróży, są dwojakiego rodzaju - jako animowane sekwencje z głosami lektorów lub jako statyczne, "czytane" menu.

Podsumowanie

Neverwinter Nights 2 - notatki z podróży po Faerunie

Dołączony do gry "toolset" pozwala na kontynuowanie zabawy na własnych oryginalnych mapach

Fanów gier fabularnych rozgrywających się w Zapomnianych Krainach Neverwinter Nights 2 powinna zadowolić, stanowi bowiem twórcze rozwinięcie takich doskonałych tytułów jak Baldur's Gate czy Planescape: Torment. Graczom mniej zorientowanym w skomplikowanych bądź co bądź zasadach Dungeons & Dragons opanowanie arkanów gry może zająć nieco czasu. Wydaje się również, że nad tytułami wykorzystującymi system Lochów i Smoków ciąży fatum - NWN 2 została wprowadzona na rynek z pewną liczbą błędów, na które skarżą się gracze na wielu internetowych forach (na szczęście daleko jej do Świątyni Pierwotnego Zła, gdzie liczba bugów była wręcz niewyobrażalna). Ja zauważyłem jeden, za to bardzo denerwujący, błąd - gra dwa razy "posypała" się w trakcie zapisywania stanu, co zaowocowało usunięciem save'a z listy zachowanych stanów gry i koniecznością rozpoczęcia gry od wcześniejszego zapisu. Na stosowny patch w wersji polskiej w chwili publikacji tej recenzji jeszcze się nie doczekaliśmy.

Neverwinter Nights 2

Ocena: 8

Gatunek: cRPG

Zalecana konfiguracja sprzętowa - procesor 3 GHz Intel Pentium 4 lub równoważny, 1 GB pamięci RAM, karta graficzna ATI Radeon X800 lub seria NVIDIA GeForce 6800

Producent: Obsidian Entertainment

Wydawca: Atari / Infogrames

Dystrybutor w Polsce: CD Projekt

Cena: 129,90 zł

Wersja językowa: polska

Strona WWW:http://www.nwn2.com

Plusy:

+ bogactwo dostępnych broni i przedmiotów

+ przyzwoite wykonanie (zwłaszcza efekty zaklęć)

+ rozbudowany edytor modułów

+ ścieżka dźwiękowa na CD jako dodatek do gry

Minusy

- wtórność

- rozgrywka rozkręca się powoli

- jakość spolszczenia