Newsweek, BBC - witryny z ransomware

W ostatnim okresie doszło do wielu ataków na internautów odwiedzających popularne witryny. Wykorzystują ransomware szyfrujące dane na dysku komputera ofiary.

Ostatnio odnotowano wzmożoną aktywność cyberprzestępców wykorzystujących luki w takich wtyczkach jak Flash i Silverlight. Za pośrednictwem odpowiednio zmodyfikowanych reklam infekują oni komputery internautów exploit kitami z rodziny Angler. Tak dostarczone ransomware szyfruje dane znajdujące się na dysku twardym ofiary informując jednocześnie, że może udostępnić klucz potrzebny do ich odszyfrowania po dokonaniu odpowiedniej zapłaty.

Na które strony uważać?

Okazuje się, że nawet na te najbardziej popularne. Na blogu Malwarebytes.org zamieszczony został bowiem wpis, w którym możemy przeczytać, że do ataków mogło dochodzić w ostatnich dniach po odwiedzeniu takich witryn jak:

- msn.com

- nytimes.com

- bbc.com

- aol.com

- my.xfinity.com

- nfl.com

- realtor.com

- theweathernetwork.com

- thehill.com

- newsweek.com

Jak się zabezpieczyć?

Staraj się nie używać podatnych na ataki wtyczek takich jak Flash. Jeżeli jednak nie możesz się bez nich obyć pamiętaj, aby dbać o ich aktualność. Ponadto skutecznym rozwiązaniem jest regularne tworzenie kopii zapasowych najważniejszych danych.