Nextbit Robin, czyli smartfon z pamięcią w chmurze

Robin to projekt smartfona, który ma znacznie różnić się od innych telefonów z Androidem dostępnym w sprzedaży. Urządzenie firmy Nextbit nie weszło jeszcze do masowej produkcji, ale jego twórcy chcą zebrać środki na realizację swojego pomysłu na Kickstarterze.

Smartfon Robin będzie urządzeniem o dość sporych gabarytach. Jego twórcy zdecydowali się zamknąć podzespoły w obudowie pod 5,2-calowym ekranem o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Urządzenie wyposażone zostało w procesor Qualcomm Snapdragon 808, a specyfikację dopełnia 3 GB pamięci operacyjnej.

Zaletą telefonu jest też zastosowanie przez twórców nowego portu USB-C do transferu danych i ładowania akumulatora. Robin wyróżnia jednak nie specyfikacja techniczna, a oprogramowanie. W urządzeniu znalazło się zaledwie 32 GB pamięci wewnętrznej, ale jego twórcy chcą by smartfon korzystał z chmury o pojemności 100 GB.

Nexbit Robin, czyli smarton z pamięcią w chmurze

Nexbit Robin, czyli smarton z pamięcią w chmurze

Jeśli oprogramowanie w urządzeniu wykryje, że użytkownik nie korzystał z aplikacji lub danych przez dłuższy czas, to przeniesie je na zewnętrzny serwer zwalniając miejsce w pamięci. W przypadku próby skorzystania z danej aplikacji, do której skrót nadal będzie wyświetlany na ekranie głównym, będzie ona pobierana z chmury przed uruchomieniem.

Twórcy smartfona Robin zbierają środki na produkcję swojego urządzenia na platoformie crowdfundingowej Kickstarter. Jednym z projektantów w Netbit jest były pracownik HTC, Scott Croyle. Cena urządzenia to 299 dol. a 100 GB miejsca w chmurze będzie dostępne dla każdego klienta.

źródło: engadget.com