Nexus 6 z zapisem plików RAW (prawie) potwierdzony

Firma Google potwierdziła, że pracuje nad zwiększeniem fotograficznych możliwości Androida m.in. o funkcję zapisu plików RAW.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że firma Google już wraz z Androidem 4.4 KitKat zamierzała udostępnić zupełnie nowy API (Application Programming Interface) dla aparatu, który zaoferować miał możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW oraz skorzystania z trybu burst. Niestety coś podobno poszło nie tak i plany te przesunięte zostały na późniejszy termin.

Dzisiaj internetowy gigant oficjalnie potwierdził, że faktycznie pracuje nad ulepszeniem fotograficznych możliwości Androida.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [17.09.2021]
  • Samsung rusza ze stroną wsparcia dla Galaxy S21 FE!

"Ostatnia warstwa abstrakcji sprzętowej aparatu w Androidzie i framework wspierają format RAW i tryb burst. Udostępnimy API (Application Programming Interface) dla deweloperów w przyszłym wydaniu, aby zapewnić więcej funkcjonalności HAL [wspomniana $warstwa abstrakcji sprzętowej - red.]" - powiedziała serwisowi Cnet rzecznik Google, Gina Scigliano.

RAW

Dzięki wsparciu formatu RAW użytkownicy smartfonów z Androidem otrzymają możliwość zachowania najwyższej jakości obrazu oferowanego przez aparat smartfona, który mogą później poddać dokładnej obróbce na komputerze. Warto dodać, że takim rozwiązaniem mogą się już cieszyć użytkownicy Lumii 1020 i 1520.

Tryb burst

Nowy tryb burst pozwalać ma na wykonanie serii zdjęć, z których każde następne będzie się mogło różnić ustawieniami parametrów (np. ekspozycji).

Google Nexus 6

Jak widać, firma Google postanowiła gonić konkurencję i w przyszłości (niestety nie podaje tutaj żadnych konkretnych terminów) znacznie ulepszyć fotograficzne możliwości "androidowych" smartfonów. Wydaje się, że pierwszym urządzeniem "uzbrojonym" w nowe możliwości będzie jednak dopiero następca smartfona Nexus 5.