Nexus 6P vs. Nexus 6

Nexus 6P to najnowszy fablet, za którym stoją firmy Google i Huawei. Jak wypada na tle poprzednika, Nexusa 6 Motoroli?


Firma Google zaprezentowała podczas ostatniej konferencji smartfon Nexus 6P, którego produkcją zajmuje się Huawei. Być może część z was zastanawia się, czy warto przeprowadzić upgrade z Nexusa 6. W podjęciu decyzji, mam nadzieję, pomogą wam wskazane niżej różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Nexus 6P vs. Nexus 6: design

Produkowany przez Motorolę Nexus 6 posiada tylny panel wykonany z plastiku oraz boczne metalowe ramki. Nexus 6P posiada metalową obudowę unibody (anodyzowane aluminium stosowane w rozwiązaniach lotniczych z krawędziami szlifowanymi diamentem) oraz jest smuklejszy i lżejszy. Zdecydowanie bardziej wygląda na urządzenie klasy premium.

W przypadku Nexusa 6 ekran (5,96 cala) zajmuje 74,03% przedniego panelu, natomiast w przypadku Nexusa 6P 71,77%. Firma Huawei mniej efektywnie wykorzystała więc przedni panel.

Nexus 6P vs. Nexus 6: wyświetlacz

Nexus 6 posiada ekran o przekątnej 5,7 cala i rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Nexus 6 przy takiej samej rozdzielczości oferuje ekran 5,96 cala. Oczywiście musiało się to odbić na gęstości pikseli:

- Nexus 6P: 518 ppi

- Nexus 6: 493 ppi

Na koniec warto dodać, że oba urządzenia posiadają szkło ochronne Gorilla Glass. W przypadku Nexusa 6P mamy jednak do czynienia z ostatnim standardem (Glass 4).

Nexus 6P vs. Nexus 6: procesor, pamięć

Nexus 6 posiada układ Snapdragon 805. Nexus 6P korzysta ze Snapdragona 810, czyli układu, który dał się poznać ze złej strony sprawiając ogromne problemy z przegrzewaniem. Producenci, którzy się w niego "wpakowali" zmuszeni zostali do podjęcia drastycznych środków w postaci obniżania częstotliwości pracy rdzeni (LG G Flex 2), czy nawet wyłączania głównych rdzeni (HTC One M9).

Wspomniany Snapdragon 810 to wersja 2.1, który ma być pozbawiona problemów z przegrzewaniem. Jeżeli tak faktycznie jest, pod względem SoC sprzęt Huawei wygrywa. Jeżeli jednak problem z przegrzewaniem nadal występuje, potencjalni użytkownicy Nexusa 6P mogą przeżyć poważne rozczarowanie.

Pamięć (wbudowaną i RAM): na korzyść Nexusa 6P przemawia udostępnienie wersji 128 GB.

Nexus 6P vs. Nexus 6: możliwości fotograficzne

Aparat główny Nexusa 6P: 12,3 MP (sensor 1/2.3 cala Sony IMX377, piksele o wymiarze 1,55 mikrona), f/2.0, laserowy autofokus, podwójna doświetlająca dioda LED, filmy 4K i 240 fps slow-motion

Aparat główny Nexusa 6: 13 MP, f/2.0, optyczna stabilizacja obrazu

Na korzyść Nexusa 6P przemawia matryca Sony, która powinna lepiej radzić sobie w słabszych warunkach oświetleniowych. Nexus 6 odpowiada jednak optyczną stabilizacją obrazu. Na tym etapie trudno więc uznać, który smartfon wykonuje lepsze zdjęcia. Z pewnością możemy się jednak o to pokusić jeżeli chodzi o selfie. Nexus 6P dysponuje bowiem przednim aparatem 8 MP, zaś Nexus 6 aparatem 2 MP.

Nexus 6P vs. Nexus 6: dodatki

Tutaj z pewnością należy wskazać przede wszystkim na przydatne rozwiązanie w postaci skanera linii papilarnych, który znalazł się w modelu Nexus 6P. Nie można też nie wspomnieć, że towarzyszy mu symetryczne złącze USB Type-C. Na korzyść Nexusa 6 przemawia bezprzewodowe ładowanie.

Nexus 6P vs. Nexus 6: czas pracy na baterii

Nexus 6P: akumulator 3450 mAh

Nexus 6: akumulator 3220 mAh

Jeżeli dodamy do tego, że Nexus 6 posiada większy ekran, zwycięsko z tej potyczki powinien wyjść Nexus 6P.

Nexus 6P vs. Nexus 6: czy warto przeprowadzić upgrade?

Nexus 6P pod wieloma względami jest lepszy. Jeżeli nie będzie problemów z wspomnianym Snapdragonem 810 uważam, że warto rozważyć przeprowadzenie upgrade'u. Z tym jednak zastrzeżeniem, że tylko w takim przypadku, gdy zebranie odpowiedniej sumy na zakup Nexusa 6P nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem wiążącym się z wieloma wyrzeczeniami.