Nexus 7 drugiej generacji i Android 4.3 oficjalnie

Na wczorajszej konferencji firma Google zapowiedziała kilka nowości. Jedną z nich jest tablet Nexus 7 drugiej generacji, o którym pisaliśmy już wczoraj, gdy pojawił się przedwcześnie w przedsprzedaży sieci Best Buy. Nowością jest też nowa wersja Androida o numerze 4.3.

Nowy tablet Nexus 7 jest dokładnie taki, jak zapowiadały ostatnie przecieki. Na pokładzie znalazł się znów siedmiocalowy ekran, ale tym razem o dużo wyższej rozdzielczość (1920 na 1080 pikseli, ponad 300 PPI), czterordzeniowy procesor Snapdragon S4 Pro o taktowaniu 1,5 GHz i aż 2 GB pamięci RAM. Jest też cieńszy oraz węższy od poprzednika i posiada dwie kamery - z przodu 1,2 mpix do wideorozmów oraz główna, 5 mpix, z tyłu. W sprzedaży pojawią się wersje tabletu, o różnej pojemności pamięci wewnętrznej: 16 GB lub 32 GB. Później do sprzedaży trafi też tablet o pojemności 32 GB wraz z modułem LTE. Ceny tabletu w USA zaczynać się będą od 229 dolarów.

Tablet Nexus 7 drugiej generacji od początku działać będzie pod kontrolą nowej wersji Androida oznaczoną po raz kolejny jako Jelly Bean o numerku 4.3. Aktualizacja nie wnosi zbyt wielu nowości, z czego najciekawszą wydaje się zaawansowana obsługa profili użytkowników wraz z definiowanymi uprawnieniami. Inne zmiany dotyczą głównie optymalizacji samego systemu i możliwości łączenia się z niskonapięciowymi urządzenami Bluetooth w standzię 4.0 LE. Istotną nowością jest też obsługa standardu OpenGL ES 3.0.

Szybkiej aktualizacji do nowej wersji Androida mogą spodziewać się posiadacze tabletów Nexus 7 i 10 oraz smartfonów Nexus 4, Galaxy Nexus oraz HTC One i Samsunga Galaxy S4 w wersji “Google Edition”.