Nexus Huawei - pierwsze informacje. Niestety tanio nie będzie...

Nowy smartfon z linii Nexus nie będzie odbiegał pod względem specyfikacji od konkurencyjnych flagowych smartfonów. To dobrze? Niekoniecznie...

Smartfony z linii Nexus to cieszące się dużym zainteresowaniem urządzenia, które tworzone są przy współpracy z Google. Ich największą zaletą jest "czysty" Android oraz aktualizacje, które trafiają na nie w pierwszej kolejności. Niestety z kolejnym cieszącym konsumentów elementem, czyli atrakcyjną ceną, musieliśmy pożegnać się przy okazji premiery produkowanego przez Motorolę Nexusa 6.

Obecnie wiemy już, że następnego Nexusa dostarczy na rynek firma Huawei. Na Weibo pojawiły się też właśnie pierwsze niepotwierdzone informacje na temat jego rzekomej specyfikacji. Wynika z nich, że nowy Nexus zaoferuje do dyspozycji użytkownika:

- 5,7-calowy ekran OLED o rozdzielczości Quad HD (2560 × 1440 pikseli)

- układ Qualcomm Snapdragon 810 SoC

Jeżeli dane te okażą się prawdziwe, będziemy mieli tutaj do czynienia ze smartfonem, który pod względem specyfikacji nie ustępuje konkurencji. To prawdopodobnie Google podjęło decyzję o zastosowaniu takich a nie innych podzespołów z obawy, że ustępstwa w tym zakresie mogłyby odbić się na popularności nowego Nexusa.

Uważam jednak, że to błąd. Wolałbym, aby nowy Nexus różnił się od konkurencji. Wyobrażam sobie urządzenie dysponujące układem Hi-Silicon Kirin (a nie generującym potężne ilości ciepła Snapdragonem) oraz ekranem Full HD, który znacznie "delikatniej" obchodziłby się z zasobami akumulatora tym samym zapewniając dłuższy czas pracy na baterii. Co jednak najważniejsze, byłaby wówczas szansa, że kolejny Nexus powróci do wcześniejszej tradycji i zostanie zaoferowany w bardzo atrakcyjnej cenie.