Nic na siłę, wszystko dekoderem


VivaTec MPEG-2 DVD (RealMagic)

Nic na siłę, wszystko dekoderem
Pod tak skomplikowaną nazwą kryje się jedna z najlepszych kart, jakie testowaliśmy. Jest to w rzeczywistości karta w 100% zgodna z RealMagic Hollywood+, a jedynie występująca pod inną marką.

Połączenie karty z monitorem odbywa się, tak jak w przypadku karty Dxr2, za pośrednictwem kabla loopback. W tym przypadku jednak zrealizowano to lepiej niż we wspomnianym produkcie konkurencyjnym. Obraz na ekranie monitora nie jest niczym zniekształcony. Obraz zaś wyświetlany na ekranie telewizora jest podobnie dobrej jakości, jak na monitorze, choć gorszy od tworzonego przez kartę Dxr2.

Sterowniki do karty potwierdzają całkowitą zgodność tego dekodera z produktami firmy RealMagic. Zgodność ta powoduje, że działają z tym dekoderem również inne programy, np. zmieniacz regionów. Niewielkie obawy może budzić niestandardowe gniazdo do podłączenia telewizora, jednak jest ono niepotrzebne - bez żadnych przeróbek można bowiem do testowanej karty podłączyć wtyczkę S-Video. Instalacja i podłączenie dekodera nie nastręcza żadnych problemów. Jedynie instrukcja RealMagica może wzbudzić paroksyzm śmiechu. Jest to bowiem kartka formatu A5 z krótkim tekstem i rysunkiem, na szczęście, w języku polskim. Po przejrzeniu płytki można jednak znaleźć obszerną instrukcję w języku angielskim oraz kilka plików przykładowych w formacie MPEG-2. Ogólnie dekoder sprawuje się bardzo dobrze. Obraz na wysokim poziomie, możliwość zmiany regionów i sterowniki z małą "niespodzianą" sprawiają, że karta ta okazała się najlepsza w teście.

Obraz w telewizorze4
Obraz na monitorze4,5
Instalacja i dokumentacja3
Możliwości5

LeadTek WinFast S800

Nic na siłę, wszystko dekoderem
Pierwsza karta oparta na układzie Mpact2, którą mogliśmy przetestować. Niestety, sprawiła ona bardzo duże problemy. Największym z nich okazał się brak działających sterowników dla Windows 98. Odmówiły współpracy także sterowniki dla Windows 95. Od dystrybutora otrzymaliśmy zapewnienie, że działające sterowniki pojawią się w najbliższym czasie, być może więc w momencie, gdy czytacie ten tekst, są już one dostępne.

Do przetestowania tej karty okazało się niezbędne skorzystanie ze starszej wersji oprogramowania. Pod jego kontrolą instalacja karty przebiegła bezproblemowo i urządzenie prawidłowo działało jako karta graficzna i dekoder DVD.

Zakładając, że LeadTek WinFast S800 będzie wkrótce podobnie działał w nowej wersji Windows, można mieć nadzieję, że karta znajdzie wielbicieli. Dosyć dobra jakość obrazu na monitorze w połączeniu z równie zadawalającą jakością obrazu w telewizorze i ciekawym oprogramowaniem dają interesujący obraz produktu.

Uwaga dla osób instalujących kartę:

Proszę pamiętać o wymianie BIOS-u karty na właściwy, w zależności od użytego systemu. Odpowiednie pliki można znaleźć na płycie ze sterownikami.

Obraz w telewizorze3,5
Obraz na monitorze4
Instalacja i dokumentacja0
Możliwości0

STB NitroDVD

Nic na siłę, wszystko dekoderem
Następny produkt uzbrojony w Mpacta i znów poważne problemy ze sterownikami. Dostarczona z kartą wersja sterowników ma numer 1.0, co od razu zapowiada problemy.

Podobnie jak w przypadku WinFasta, sterowników nie udało się zainstalować w Windows 98, instalacja w starszej wersji systemu operacyjnego przebiegła natomiast bez problemów. Jest to jedyna karta w naszym teście, która nie miała wyjścia telewizyjnego ani wyjścia dźwięku, poza standardowym wewnętrznym złączem, umożliwiającym podłączenie karty muzycznej.

Firma STB nie przewidziała w tej wersji karty tego rodzaju złączy, o czym świadczy wygląd płytki drukowanej. Nie można zatem w żaden sposób ocenić jakości materiału na ekranie telewizora. Jakość obrazu na monitorze była podobna do tej, jaką prezentuje karta WinFast, jednak oprogramowanie wypadło w naszym teście słabiej.

Skąpe wyposażenie dodatkowe, które ogranicza się jedynie do słabej instrukcji w języku angielskim, i płyty ze sterownikami nie podwyższają walorów tego produktu.

Z informacji, jakie można znaleźć na stronie internetowej firmy Chromatic, wynika, że wkrótce powinna pojawić się zupełnie nowa wersja sterowników do kart z procesorem Mpact2. Miejmy nadzieję, że nastąpi to szybko i zostaną usunięte wszystkie problemy związane z kartami opartymi na tym układzie.

Obraz w telewizorze0 (brak wyjścia TV)
Obraz na monitorze4
Instalacja i dokumentacja0
Możliwości0