Nic się już nie zmieni

Internet to ostatni wielki wynalazek w dziedzinie wymiany informacji. Do takich wniosków dochodzą dyskutujący o przyszłości informatyki uczestnicy OAUG.

Dla tych, którzy zastanawiają się co w przyszłości zastąpi Internet, szef Oracle’a ma jedną odpowiedź - nic. Uczestnicy Konferencji Użytkowników Oprogramowania Oracle (OAUG) nie spodziewali się usłyszeć niczego odkrywczego z ust swojego guru – Larrego Ellisona. Nie zawiedli się. Chociaż szef Oracle’a nie był fizycznie obecny na zjeździe, jednak dzięki systemowi wideokonferencyjnemu aktywnie uczestniczył w dyskusjach. Poproszono go, aby podzielił się z zebranymi swoimi przemyśleniami na temat przyszłości rynku komputerowego.

L. Ellison roztacza wizję korzyści, jakie Internet może przynieść przedsiębiorstwom. Jako przykład podaje oprogramowanie do wspomagania zarządzania (ERP). Podobno tylko od 5 do 10% pracowników dużych firm potrafi z niego korzystać. Gdy powstanie wersja internetowa tych aplikacji, będzie ich mógł używać prawie każdy zatrudniony. “Internet jest przecież tak niedrogim i łatwym w użyciu narzędziem” - dodaje L. Ellison.

Szef Oracle’a, zagorzały zwolennik komputerów sieciowych (NC), jeszcze nie tak dawno rozgłaszał, iż model taniego “cienkiego klienta” połączonego z siecią wkrótce wyprze z rynku tradycyjne komputery PC. Idea zupełnie się nie sprawdziła, między innymi z powodu drastycznego spadku cen komputerów w ostatnim czasie.

Za konkluzję niniejszego materiału mogą posłużyć słowa Ellisona, z którymi nie sposób się nie zgodzić – “na rewolucyjne zmiany nie można już liczyć. Oczywiście, procesory będą coraz szybsze, pojawią się zapewne jeszcze inne wynalazki, ale sądzę, iż poszukiwania idealnego sposobu dostępu i wymiany informacji już się zakończyły”.

Więcej na temat: www.oaug.com