Nie będzie Firefoksa 3.1

Mozilla poinformowała, że kolejna duża edycja przeglądarki internetowej Firefox nie będzie nosić numeru 3.1 ale 3.5. Zmianę wprowadzono wobec sugestii programistów, wg których oznaczenie 3.1 nie oddaje w pełni liczby innowacji i zmian wprowadzonych w programie w porównaniu z wydaniem numer 3.

Jeszcze w lutym br. pisaliśmy, czego można spodziewać się po wydaniu Firefoksa oznaczonym numerem 3.2. Sugestia zawarta w tym artykule, iż być może wersja ta zostanie wyłączona z cyklu rozwojowego aplikacji, okazała się jak widać trafna.

Implementacja nowego silnika JavaScript (TraceMonkey) oraz trybu prywatności, jak też wszechstronnych usprawnień interfejsu i działania programu zasługują - zdaniem przedstawicieli producenta - na zaznaczenie mocniejszym akcentem niż cyfra 1 po kropce w nazwie. Nie znaczy to jednak, że w nowym Firefoksie znajdzie się więcej funkcji. Wydanie numer 3.5 będzie charakteryzować się funkcjonalnością właściwą dla 3.1. Zdaniem Mike'a Shavera z Mozilli zmiana nazewnictwa lepiej oddaje możliwości programu, nie jest zaś wskazówką, że będzie on bogatszy, niż można się spodziewać.

Oficjalna wymiana numerów wersji nastąpi wraz z udostępnieniem czwartej bety nowej wersji przeglądarki (dotychczas rozpoznawalnej jako 3.1). Zgodnie z planem, nowa edycja testowa zostanie opublikowana 14 kwietnia.

Pobierz Mozilla Firefox 3.0.7 PL