Nie będzie IE7 dla Windows 2000

Dokładnie za miesiąc (30 czerwca 2005) skończy się okres podstawowego wsparcia dla Windows 2000 - od 1 lipca przeciętni użytkownicy będą mogli skorzystać wyłącznie z łat korygujących błędy krytyczne wspomnianego OS-a. Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak tylko to, że nigdy nie pojawi się wersja Internet Explorera 7 dla Windows 2000.

Jak pisze w blogu Internet Explorera jeden z programistów pracujących nad kolejną wersją przeglądarki Microsoftu: dla wszystkich użytkowników powinno być oczywiste, że IE7 nie będzie współpracował z systemem Windows 2000.

Jednym z powodów ma być fakt, że nowy Internet Explorer bardzo poważnie wykorzystuje udogodnienia wprowadzone w SP2 dla Windows XP.

Jako najważniejszą przyczynę Christopher wymienia jednak czas życia systemów operacyjnych. 30 czerwca 2005 roku kończy się podstawowy okres wsparcia dla poprzednika Windows XP i 2003 Server. Oznacza to, że po tym czasie wszyscy korzystający ze starszej wersji OS-a mogą od Microsoftu domagać się wyłącznie łat dla błędów mających status "krytycznych" ("critical").

Z podobnym problemem borykają się od dawna użytkownicy Windows 95/98/Me i NT 4.0. Wobec postawy Microsoftu powstały nawet projekty alternatywnego wsparcia dla angielskiej wersji Windows 98.