Nie będzie VAT-u na Internet?

Premier Leszek Miller powołał międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań zmierzających w kierunku zwolnienia z podatku VAT usług internetowych – podała Polska Agencja Prasowa. Tym samym sprawa zwiększenia stawki podatkowej na Internet wcale nie jest jeszcze przesądzona.

Wobec piątkowych zapewnień Ministerstwa Finansów, że podatek na usługi internetowe nieodwołalnie wzrośnie w maju 2004 roku z 7% na 22%, informacja o planach wstrzymania podwyżki jest z pewnością pocieszająca. Premier o nowej inicjatywie poinformował w sobotę po posiedzeniu rządu. Jednocześnie dodał, że wysoki koszt połączeń internetowych wynika przede wszystkim z monopolistycznej pozycji głównego dostawcy usług internetowych – czyli Telekomunikacji Polskiej.

Powołany do życia międzyresortowy zespół ma przedyskutować stawkę VAT na usługi internetowe z przedstawicielami Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów ogłosiło podwyżkę stawki VAT na usługi internetowe z 7% na 22%, argumentując, że takie są wymogi unijne. Tym samym od maja 2004 roku połączenia z Siecią miałyby zdrożeć o 15%. Pomysł oprotestowały dwa kluby parlamentarne: PiS oraz PO a także cała rzesza zbulwersowanych wiadomością internautów.

Wcześniejsze, szczegółowe doniesienia na ten temat:

http://www.pcworld.pl/news/59441.html

http://www.internetstandard.pl/news/59451.html

http://www.computerworld.pl/news/59411.html