Nie będzie Windows pod Celle?

Mimo zastosowania w konsoli Xbox 360 procesora PowerPC, oraz zapewnień IBM o chęci wsparcia dla Windows, Microsoft nie zamierza w najbliższej przyszłości publikować wersji swojego systemu operacyjnego dla serwerów wyposażonych w procesory Cell. Dzieje sie tak dlatego, że przystosowanie najbardziej znanego produktu giganta z Redmond do nowych układów wymagałoby gruntownych zmian w oprogramowaniu dla CPU.

"Nie, to nie będzie jedna ze wspieranych przez nas platform" - mówi Clyde Rodriguez, przedstawiciel firmy Billa Gatesa. - "Nasze najbliższe plany zakładają dalszą współpracę Windows z układami x86, x64 i Itanium. Oczywiście, wciąż dokładnie badamy nowe możliwości i potrzeby naszych klientów"

Dr Frank Soltis, szef projektu iSeries, na pytanie czemu MS miałby przestawiać swoje systemy na procesory IBM, skoro wymagałoby to wprowadzenia licznych zmian w oprogramowaniu, ma jedną, krótką odpowiedź. Brzmi ona "Sony". (Właśnie ta firma zdecydowała się na wykorzystanie układów Cell w swojej najnowszej konsoli Playstation 3) Soltis twierdzi, że jedyna możliwość aby utrzymać się na rynku to podjęcie podobnych kroków.

Przypominamy że nowych maszynach informowaliśmy już między innymi w tekście Serwery IBM na procesorach Cell. "Myślę, że Microsoft dojdzie do wniosku, że nasze produkty bedą znacznie bardziej innowacyjne niż Intela i zdecyduje się na radykalne kroki; przeprogramuje cały swój software i zacznie działać w kompletnie innym kierunku, niż robił to w przeszłości" - konkluduje Soltis


Zobacz również