Nie będzie dowodów biometrycznych

Według radia RMF FM Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofuje się z pomysłu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych. Miały one zawierać m.in. odciski palców właściciela i być wydawane od 2011 roku.

Powodów dla których MSWiA wycofuje się ze swojego pomysłu jest kilka. Pierwszym z nich jest zbyt wysoka cena tego typu dokumentów. Druga przyczyna jest bardziej prozaiczna: dowody biometryczne nie są obecnie do niczego potrzebne. Witold Drożdż, wiceminister spraw wewnętrznych, twierdzi że uwzględniając bieżące potrzeby w zakresie bezpieczeństwa nie widzi potrzeby wprowadzania odcisków palców do dowodów osobistych.

Kolejnym powodem rezygnacji z dowodów biometrycznych jest to, że zbieranie odcisków palców niezbyt dobrze kojarzy się społeczeństwu. Takie postępowanie jest odbierane jako naruszenie prywatności, a tego zdecydowana większość Polaków wolałaby uniknąć.

W tej sytuacji od 2011 roku będą wydawane dowody osobiste z chipami, na których zawarte będą tylko nasze dane teleadresowe.

Aktualizacja: 10 grudnia 2008 13:50

Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA, powiedziała nam: "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważając zasadność umieszczania danych biometrycznych w nowym dowodzie osobistym bierze pod uwagę stan prac w Unii Europejskiej. Brak wypracowanych standardów w tym zakresie stwarza zagrożenie poniesienia kosztów na wdrożenie rozwiązania, które nie będzie zgodne z wypracowanymi standardami.". Dodatkowo

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie rezygnuje z wprowadzenia od 2011 roku nowego wzoru dowodu zawierającego mikroprocesor. Dane umieszczane w nowych dowodach osobistych powinny mieć na celu przede wszystkim umożliwienie obywatelom korzystania z elektronicznych usług administracji publicznej.".