Nie będzie olimpiady w Internecie

MKOl, aby chronić telewizyjnych sponsorów, zakazał wszelkich internetowych transmisji z igrzysk w Sydney 2000.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (International Olympic Committee - IOC) wydał rozporządzenie zakazujące wszelkich przekazów wideo i audio z Olimpiady 2000 w Sydney przez Internet. Zarządzenie dotyczy zakazu transmitowania przez sieć filmów nagranych podczas olimpiady. Zabroniona jest również publikacja sekwencji zdjęć, zmontowanych tak aby wyglądały na animacje z olimpijskich zmagań. Do internetowych przekazów zostały dopuszczone jedynie pojedyncze zdjęcia i tekstowe opisy wydarzeń sportowych. MKOl zapowiedział automatyczną kontrolę wszystkich portali internetowych na świecie i wytaczanie procesów w razie złamania zakazów.

Zarządzenie dotyczy głównie rynku amerykańskiego. Wyłączność na transmisję z igrzysk na terenie USA wykupiła bowiem amerykańska sieć telewizyjna NBC, płacąc za tę możliwość aż 705 mln USD. Z powodu różnicy czasu nie będzie jednak przeprowadzała transmisji bezpośrednich, a jedynie retransmisje na kilka godzin po zakończeniu każdego dnia olimpiady. MKOl i NBC nie chcą pozwolić, aby widzowie w Stanach wcześniej obejrzeli zmagania olimpijskie przez Internet. Dodatkowym argumentem za wprowadzeniem zakazu było to, iż sieciowe transmisje z rozgrywek ligi NBA i NHL zaczęły już poważnie zagrażać tradycyjnym przekazom telewizyjnym.

Niewielu wierzy w skuteczność wytropienia wszelkich transmisji. Jednak o tym, iż IOC nie żartuje, świadczy fakt, że już wytoczono pozwy przeciwko 1800 osobom i firmom, które bez zgody MKOl zarejestrowały domeny związane z olimpiadami w Sydney 2000 i Salt Lake City 2002.

Więcej informacji:www.olympic.org/


Zobacz również