Nie będzie tańszych rozmów przez komórki

Jak można obniżyć koszty rozmów za pomocą komórki bez konieczności zmieniania taryfy? Jednym ze sposobów byłoby zainstalowanie w telefonie aplikacji VoIP, np. Skype. Ale to nie wcześniej niż za rok-dwa...

Aktualnie ten najpopularniejszy komunikator głosowy dostępny jest dla urządzeń pracujących pod kontrolą Windows Mobile oraz smartfonów 3G firmy Nokia. Jednak zdaniem szefa działu biznesowego Skype, VoIP w komórkach nie zdobędzie szerszej popularności i nie zastąpi klasycznych rozmów tak długo, jak długo stawki za połączenia służące do przesyłania danych będą na obecnym, wysokim poziomie.

Przedstawiciele Skype nie chcą, by użytkownik usłyszał najpierw, iż "Aplikacja dostępna jest za darmo" i przekonał się do jej wykorzystywania, a następnie (pod koniec miesiąca), przeraził się na widok liczb widniejących na rachunku telefonicznym.

Mówi się, że dopiero konkurencja na rynku może doprowadzić do obniżenia abonamentów. Sensownym rozwiązaniem wydaje się ok. 10 dolarów za miesięczny dostęp do Sieci oraz możliwość ciągłej pracy z wysokimi przepustowościami, czyli ciągły dostęp do technologii UMTS (a w przyszłości też HSDPA + HSUPA - więcej na ten temat w PCWK 02/2007) oraz naturalnie Wi-Fi.


Zobacz również