Nie boimy się iPoda Shuffle!

Debiutująca na Macworld Expo w San Francisco nowa wersja odtwarzacza audio, iPod Shuffle z pamięcią flash, zdążyła już sprowokować dyskusję wśród producentów konkurencyjnych rozwiązań. Z pierwszych komentarzy jednoznacznie wynika, iż nie obawiają się oni zbytnio ekspansji nowego produktu Apple.

"Mamy dwa typy reakcji" - mówi Dan Torres, wiceprezes działu product marketing w firmie Rio, która jako jedna z pierwszych rozpoczęła sprzedaż odtwarzaczy MP3. "Witamy Apple w sektorze rynku urządzeń z pamięcią flash. Wydaje nam się, iż będzie to dobre dla tego sektora. Jednak z drugiej strony, czujemy się trochę zawiedzeni. Apple wprowadził bowiem na rynek urządzenie nijakie, neutralne".

Jak tłumaczy dalej Torres: "Interfejs użytkownika pozbawiony chociażby jednolinijkowego wyświetlacza, nie cieszy się popularnością wśród klientów. Co więcej, pragną oni wielolinijkowego wyświetlacza, który byłby w stanie prezentować większą ilość informacji. Jak do tej pory tego typu produkty nie sprzedawały się najlepiej". Pomimo rynkowej dominacji iPoda, Torres przyznaje dodatkowo, iż sprzedaż modeli firmy Rio w 2004 roku wzrosła o 54% w porównaniu z rokiem 2003.

Na skomentowanie (a w zasadzie skrytykowanie) iPoda Shuffle pokusili się również przedstawiciele Creative Labs, jednego z większych konkurentów Apple. Jak twierdzi Lara Vancante, PR manager Creative Labs: "Jesteśmy zaskoczeni faktem, że Apple zademonstrował odtwarzacz z ograniczoną liczbą funkcji. Oczekiwaliśmy czegoś bardziej konkurencyjnego i innowacyjnego, tymczasem w iPodzie Shuffle nie ma nic nowego".

Podobne zdanie na temat nowego iPoda ma Gary Byrd, rzecznik firmy iRiver: "Ogólnie mówiąc, nie postrzegamy iPoda Shuffle, jako konkurencji, ponieważ produkt ten jest pozbawiony wielu powszechnie obecnych w tego typu urządzeniach funkcji - między innymi nie posiada wyświetlacza. Nasze produkty posiadają mnóstwo opcji - tuner radiowy FM, możliwość rejestrowania audycji oraz rozmów. Na ostatnich targach CES takie odtwarzacze flash można było spotkać praktycznie na każdym kroku".


Zobacz również