Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

2. Piękny jak... pingwin

Wydaje ci się, że środowisko Aero z Visty jest ładne i funkcjonalne? Zapomnij o nim. Z Linuksem dostajesz dużo więcej. Po pierwsze instalując go masz do wyboru nie jedno, lecz wiele środowisk graficznych. Sam decydujesz, które najbardziej ci odpowiada. Do najpopularniejszych zaliczyć można Gnome'a oraz KDE.

Oba cechują się ujednoliconym interfejsem użytkownika, przyjaznym wyglądem, dostępnością w wielu wersjach językowych (w tym po polsku) oraz mnóstwem dedykowanych aplikacji. Warto dodać, iż w Sieci znajduje się pokaźna liczba dodatków zwiększających funkcjonalność tych środowisk. Ciekawym projektem jest Compiz Fusion (powstał z połączenia Compiza i Beryla). Jest to zestaw wtyczek, które znacznie zwiększają możliwości pulpitu Linuksa. Najciekawszymi opcjami są efekt kostki sześciennej oraz animacje pulpitu.

Compiz Fusion - przykład zaawansowanych efektów graficznych dostępnych w Linuksie.

Compiz Fusion - przykład zaawansowanych efektów graficznych dostępnych w Linuksie.

Licencja GPL - co to takiego?

Zdecydowana większość wolnego oprogramowania rozprowadzana jest na licencji GPL (Generic Public License), a dokładniej - GNU GPL, której pierwsza wersja sformułowana została już w 1988 roku. Obecnie dostępna jest trzecia odsłona (powstała w czerwcu 2007 roku) i to na niej dystrybuowana jest większość wolnego oprogramowania.

GPL zakłada cztery podstawowe prawa użytkownikowi końcowemu:

1. wolność 0 - użytkownik może uruchamiać oprogramowanie w dowolnym celu;

1. wolność 1 - użytkownik ma prawo zgłębiać oprogramowanie oraz dowolnie dostosowywać je do własnych potrzeb;

2. wolność 2 - użytkownik ma prawo rozpowszechniać dowolną ilość oprogramowania;

3. wolność 3 - użytkownik ma prawo modyfikować i udoskonalać oprogramowanie, następnie może rozpowszechniać własne wersje innym.

3. Praca ze sprzętem

Panuje powszechna obiegowa opinia, iż Linux sprawia problemy z nowszym sprzętem. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda dziś. Użyliśmy pierwszej lepszej dystrybucji - Mandriva 2009.1 i zainstalowaliśmy ją na nowym laptopie (opartym na platformie Centrino 2). Na tym samym sprzęcie zainstalowaliśmy Vistę z dodatkiem SP1. Następnie sprawdziliśmy ile urządzeń zostało nierozpoznanych przez każdy z systemów. Okazało się, że Vista nie zainstalowała sterowników dla czterech podzespołów, a Mandriva - tylko jednego (modemu 3G)!

Nieprawdą jest więc hipoteza, że Linux źle radzi sobie z nowym sprzętem. Wręcz przeciwnie, ma z tym mniejsze problemy niż Windows. Wi-Fi, bluetooth czy kamerka internetowa - dla Linuksów to nie problem. Nie dość, że po postawieniu systemu masz gotowe środowisko pracy, to nie musisz tracić kolejnych godzin na szukanie sterowników i ich instalację.

Warto dodać, że producenci popularnych urządzeń również wspierają Linuksa (w nieco mniejszym stopniu niż Windows), udostępniając doń dedykowane sterowniki. My, podczas instalacji kilku nowych dystrybucji, nie mieliśmy praktycznie żadnych problemów z urządzeniami, a nawet jeśli na takowe natrafiliśmy (jeden przypadek), to odnaleźliśmy odpowiednie drivery na witrynie producenta.