Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

4. Pingwin jest chudy

Instalując Vistę SP1 na dysku twardym, pozbawiasz się około 10 GB wolnej przestrzeni. Po chwili instalujesz kilka programów i ubywa kolejne 5 - 10 GB. Do tego jeszcze ta Vista, która ciągle "rozrasta się". Wybierając Linuksa nie tylko zaoszczędzisz miejsca na dysku, ale i nie będziesz się musiał martwić o znikające gigabajty. Typowa instalacja dowolnej dystrybucji Linuksa zajmuje około 2 -3 GB miejsca na dysku. Nieco więcej, jeśli zdecydujesz się na instalację dodatkowych aplikacji. To i tak dwa razy mniej niż Vista, a otrzymujesz znacznie większą funkcjonalność!

5. Szybkie uzupełnianie braków

Szukając nowej funkcjonalności dla Windows zazwyczaj przeszukujesz serwisy z programami lub szukasz opinii o nich na forach internetowych. W Linuksie zrobisz to dużo szybciej i prościej. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę repozytoriów słowa kluczowe (nie musisz nawet znać nazwy programu), a za chwilę ujrzysz zwrócone wyniki. Wystarczy tylko wykonać dwa kliki i aplikacja zaraz zostanie dodana do systemu. Prawda, że proste? Nie spędzisz już kilku godzin na wyszukiwaniu informacji w Google.

Nieprawdą jest też, że instalacja programów w "pingwinie" jest trudna. Czasy, w których możliwe było to jedynie z użyciem konsoli już dawno przeminęły. Obecnie zainstalujesz dowolne oprogramowanie dwuklikiem, podobnie jak w Windows. Mało tego, w niektórych dystrybucjach proces ten skrócono do pojedynczego naciśnięcia myszą!

Wyszukiwanie nowych aplikacji pod Linuksem to  przyjemność.

Wyszukiwanie nowych aplikacji pod Linuksem to przyjemność.

6. Bezpieczeństwo

Środowisko pracy musi być bezpieczne, to jeden z kluczowych aspektów systemu operacyjnego. Windows jest ciągle narażone na infekcję złośliwym oprogramowaniem. Wolne oprogramowanie na "oknach". Dla Linuksa istnieje także znacznie mniej wirusów, niż dla systemów Microsoftu - to pewne. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale.

Podobnie jest z nie lubianym przez użytkowników mechanizmem kontroli konta w Viście (UAC). Jego idea została zaczerpnięta właśnie z Linuksa (dokładnie z mechanizmu konta Roota). Jednak podobne rozwiązanie funkcjonuje w "wolnych" systemach już od lat. A UAC? To tylko niespełnione marzenia Microsoftu - zmodyfikowana funkcja zdecydowanie się nie przyjęła.

7. Mniej zasobożerny

Linux jest znacznie lżejszym systemem od Visty. Dowolną z dystrybucji uruchomisz już na komputerze z 256 MB pamięci operacyjnej oraz procesorze taktowanym zegarem około 1 GHz (pełne środowisko graficzne). Praca na takim sprzęcie z nowymi okienkami Microsoftu będzie niemożliwa. Rezygnując z wybranych efektów środowiskowych "odpalisz" pingwina nawet na słabszym sprzęcie.

Środowisko Aero Glass zadziała jedynie na kartach grafiki zgodnych sprzętowo z DirectXem 9 lub nowszym. Efekty wizualne w Linuksie uzyskasz również na słabszym sprzęcie, nawet na zintegrowanym układzie grafiki starszego laptopa.