Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

4. Pingwin jest chudy

Instalując Vistę SP1 na dysku twardym, pozbawiasz się około 10 GB wolnej przestrzeni. Po chwili instalujesz kilka programów i ubywa kolejne 5 - 10 GB. Do tego jeszcze ta Vista, która ciągle "rozrasta się". Wybierając Linuksa nie tylko zaoszczędzisz miejsca na dysku, ale i nie będziesz się musiał martwić o znikające gigabajty. Typowa instalacja dowolnej dystrybucji Linuksa zajmuje około 2 -3 GB miejsca na dysku. Nieco więcej, jeśli zdecydujesz się na instalację dodatkowych aplikacji. To i tak dwa razy mniej niż Vista, a otrzymujesz znacznie większą funkcjonalność!

5. Szybkie uzupełnianie braków

Szukając nowej funkcjonalności dla Windows zazwyczaj przeszukujesz serwisy z programami lub szukasz opinii o nich na forach internetowych. W Linuksie zrobisz to dużo szybciej i prościej. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę repozytoriów słowa kluczowe (nie musisz nawet znać nazwy programu), a za chwilę ujrzysz zwrócone wyniki. Wystarczy tylko wykonać dwa kliki i aplikacja zaraz zostanie dodana do systemu. Prawda, że proste? Nie spędzisz już kilku godzin na wyszukiwaniu informacji w Google.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2022]

Nieprawdą jest też, że instalacja programów w "pingwinie" jest trudna. Czasy, w których możliwe było to jedynie z użyciem konsoli już dawno przeminęły. Obecnie zainstalujesz dowolne oprogramowanie dwuklikiem, podobnie jak w Windows. Mało tego, w niektórych dystrybucjach proces ten skrócono do pojedynczego naciśnięcia myszą!

Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Wyszukiwanie nowych aplikacji pod Linuksem to przyjemność.

6. Bezpieczeństwo

Środowisko pracy musi być bezpieczne, to jeden z kluczowych aspektów systemu operacyjnego. Windows jest ciągle narażone na infekcję złośliwym oprogramowaniem. Wolne oprogramowanie na "oknach". Dla Linuksa istnieje także znacznie mniej wirusów, niż dla systemów Microsoftu - to pewne. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale.

Podobnie jest z nie lubianym przez użytkowników mechanizmem kontroli konta w Viście (UAC). Jego idea została zaczerpnięta właśnie z Linuksa (dokładnie z mechanizmu konta Roota). Jednak podobne rozwiązanie funkcjonuje w "wolnych" systemach już od lat. A UAC? To tylko niespełnione marzenia Microsoftu - zmodyfikowana funkcja zdecydowanie się nie przyjęła.

7. Mniej zasobożerny

Linux jest znacznie lżejszym systemem od Visty. Dowolną z dystrybucji uruchomisz już na komputerze z 256 MB pamięci operacyjnej oraz procesorze taktowanym zegarem około 1 GHz (pełne środowisko graficzne). Praca na takim sprzęcie z nowymi okienkami Microsoftu będzie niemożliwa. Rezygnując z wybranych efektów środowiskowych "odpalisz" pingwina nawet na słabszym sprzęcie.

Środowisko Aero Glass zadziała jedynie na kartach grafiki zgodnych sprzętowo z DirectXem 9 lub nowszym. Efekty wizualne w Linuksie uzyskasz również na słabszym sprzęcie, nawet na zintegrowanym układzie grafiki starszego laptopa.