Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

8. Stabilność i niezawodność

Bluescreeny, "zawiechy" systemu i inne przypadłości Windows doprowadzają Cię do szału? W Linuksie tego nie doświadczysz. Pingwin jest stabilny, nie wiesza się i zapewni Ci niezawodność, o których tylko możesz pomarzyć podczas pracy z Windows.

Twórcy bardzo starannie opracowują nowe wersje dystrybucji. Przed oddaniem w ręce użytkowników wersji finalnej, udostępniane są publicznie wersje alpha, beta i w końcu RC (Release Candidate) systemów. Tak, aby było można wykryć jak największą ilość błędów dających o sobie znać podczas procesu tworzenia. Microsoft zazwyczaj udostępnia publicznie 2, 3 edycje testowe oprogramowania. Co z tego wychodzi? Po miesiącu od premiery gigant z Redmond udostępnia pokaźną ilość poprawek dla produktu.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2022]

9. Szeroki wybór dystrybucji

Decydując się na system operacyjny Microsoftu,w danym momencie na rynku zakupić możesz co najwyżej 3 różne wersje, a dystrybucji Linuksa jest kilkadziesiąt! Sprawia to, że masz szeroki wybór i możesz zdecydować się na system najlepiej dopasowany do własnych potrzeb i preferencji.

10. Który pingwin dla mnie?

Kolejny mit jest trudność obsługi Linuksa. To nieprawda! Najnowsze dystrybucje cechują się porównywalną łatwością użytkowania co Windows. Mało tego, z czasem zobaczysz, że w Linuksie jest jeszcze prościej niż w okienkach Microsoftu. Oczywiście pozostaje kwestia starych przyzwyczajeń. Wierz nam jednak - szybko można o nich zapomnieć. W dalszej części artykułu postanowiliśmy pomóc ci w wyborze najodpowiedniejszej dystrybucji do Twoich potrzeb i preferencji. W Sieci znajdziesz mnóstwo różnorakich wersji. My wybraliśmy tylko 7 z nich. Prezentujemy główne zalety każdej z dystrybucji.

Ubuntu 9.04 - dla początkujących

Ubuntu jest jedną z najpopularniejszych obecnie dystrybucji. Jego siła tkwi w prostocie użytkowania i stabilności. Najnowsza wersja systemu to m.in. wsparcie dla systemu plików ext4 oraz zmiany w systemie notyfikacji powiadomień. Nowe Ubuntu uruchamia się także nieco szybciej od poprzednika i doskonale radzi sobie ze sprzętem.

Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Ubuntu jest idealnym wyborem dla początkujących użytkowników.

Ubuntu z pewnością polecić można wszystkim początkującym użytkownikom, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w Linuksie. System jest bardzo prosty w obsłudze, użytkownicy Windows szybko się w nim odnajdą, a po chwili stwierdzą... przecież tu jest jeszcze prościej! Warto dodać, że Ubuntu to cała rodzina systemów. Wśród nich znajdziesz takie dystrybucje, jak Kubuntu (edycja z KDE), Edubuntu (wersja dla dzieci z mnóstwem aplikacji edukacyjnych) czy Xubuntu (edycja przeznaczona dla posiadaczy starszych komputerów). Ubuntu aktualizowane jest zawsze co pół roku. Możesz mieć więc pewność, że twój system zostanie zawsze na czas uaktualniony (nowa wersja nie wymaga czystej instalacji).