Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Mandriva 2009.1 - dla wielbicieli multimediów

Mandriva 2009.1 to system idealny dla wszystkich użytkowników szukających przede wszystkim funkcjonalności z zakresu obsługi multimediów. Najnowsza wersja bazuje stabilnym jądrze 2.6.26 (stąd też zapewne sprawiała mniej problemów, niż openSUSE 11.1). Odświeżony został instalator produktu (można przełączać się na inny tryb w dowolnym momencie procesu). W nowej wersji znajdą coś dla siebie także użytkownicy telefonów Windows Mobile (Nowa Mandriva umożliwia synchronizację kontaktów, wiadomości etc.). Mandriva 2009 najlepiej spisała się podczas instalacji oprogramowania sterowników ze wszystkich systemów, które wybraliśmy do naszego zestawienia. System nadaje się zarówno dla początkujących użytkowników, jak i zaawansowanych (najczęściej wybieramy przez tych pierwszych).

Szczególnie polecamy go użytkownikom szukającym multimedialnego Linuksa. W systemie znajdziesz zestaw wszystkich potrzebnych programów i kodeków, które sprawią, że cyfrowego świata multimediów nie będziesz kojarzył jedynie z Windows. W systemie znajduje się także Compiz Fusion - wystarczy go tylko uruchomić, nie musisz tym samym przechodzić dosyć żmudnego procesu instalacji dodatku.

openSUSE 11.1 - dla nieco bardziej doświadczonych

openSUSE jest systemem rozwijanym przez społeczność wolnego oprogramowania pod okiem Novella. Obecna wersja, oznaczona numerem 11.1, opiera się na kernelu 2.6.27.7 (wersja niestabilna). W systemie znajdziesz zarówno środowisko Gnome 2.24.1, jak i KDE 4.1.3 (oczywiście istnieje możliwość aktualizacji do nowszych wersji). Czym jednak wyróżnia się openSUSE wśród innych dystrybucji? Przede wszystkim jest to graficzna konsola YaST, która uchodzi - wśród użytkowników wolnego oprogramowania - za mechanizm niemal idealny. Obecnie (już od wersji 11.0) twórcy ciągle przepisują ją na nowo, dodając co rusz nowe opcje.

openSUSE dostępny jest zarówno w postaci obrazów płyt Live CD (osobne z środowiskami Gnome i KDE) oraz instalacyjnej wersji na DVD (na której znajduje się także pokaźna ilość dodatkowego oprogramowania, m.in. pakiet biurowy OpenOffice.org 3.0).

Zdecydowanie odradzamy instalację openSUSE'a 11.1, lepszym wyborem będzie edycja 11.0.

Zdecydowanie odradzamy instalację openSUSE'a 11.1, lepszym wyborem będzie edycja 11.0.