Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Moblin 2 beta - dla miłośników netbooków

Moblin jest systemem skierowanym tylko do jednej grupy odbiorców - właścicieli netbooków, wyposażonych w procesory Atom. Dystrybucja rozwijana jest przez społeczność wolnego oprogramowania, której Intel przekazał projekt w tym roku.

Moblin to idealny wybór dla użytkowników netbooków.

Moblin to idealny wybór dla użytkowników netbooków.

Zazwyczaj na netbookach instalowany jest Windows XP (Vista jest za ciężka dla większości z tych maszyn). Decydując się na Moblina otrzymujesz lekkie i szybkie środowisko, które umożliwia pełne wykorzystanie zalet małych notebooków. System oferuje znacznie więcej, niż Windows XP, szybciej się uruchamia i pochłania mnie zasobów sprzętowych. W Moblinie znajdziesz także przyjaznego menedżera połączeń sieciowych.

Obecnie dostępna jest wersja beta drugiej odsłony linuksowej platformy Intela. Pomimo wczesnej fazy rozwoju umożliwia jednak stabilną pracę. Trzeba jednak dodać, że nowa wersja dosyć słabo radzi sobie z instalacją urządzeń (openSUSE 11.1 miał z tym największe problemy wśród innych dystrybucji) - nie rozpoznał m.in. modułu Bluetooth, z którym inne Linuksy nie miały najmniejszego problemu. Zdecydowanie bardziej polecamy poprzednią edycję - 11.0.

Debian 5.0 - dla zaawansowanych

Debian to kolejna popularna dystrybucja, z tzw. tradycją. Opiera się tylko na sprawdzonych technologiach, twórcy nie implementują "wynalazków" tak, jak programiści Fedory. To właśnie Debian stanowi podstawę Ubuntu.

Debiana 5.0 polecamy raczej bardziej zaawansowanym użytkownikom

Debiana 5.0 polecamy raczej bardziej zaawansowanym użytkownikom

Najnowsza edycja Debiana, oznaczona numerem 5.0, jest stabilna i bardzo wygodnie się z nią pracuje. Tę dystrybucję wyróżniają spośród innych dwie rzeczy. Pierwszą jest modularność - system bazuje na pakietach w formacie deb, które doinstalujesz i skonfigurujesz z użyciem narzędzia dpkg (dostępne w wersji graficznej, dzięki nakładkom). Druga zaleta systemu to wsparcie dla wielu architektur. Debiana zainstalujesz zarówno na standardowym PC (z procesorami x86 i AMD64), jak i na urządzeniach wyposażonych w CPU ARM lub HP PA-RISC.