Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Fedora 10 - dla entuzjastów nowych technologii i otwartych na wyzwania

Fedora 10 jest dystrybucją ogólnego użytku (sprawdzi się zarówno na komputerze w domu, jak i serwerze). Dystrybucja ta uchodzi za stricte tradycyjną, ale w równym stopniu - innowacyjną. Dlaczego? Po pierwsze twórcy pozostają wierni środowisku Gnome (implementacja KDE miała miejsce, ale jest nadal traktowane niszowo), z drugiej strony nie boją się implementacji najnowszych rozwiązań. To właśnie w Fedorze znajdziesz wersje programów, które pozostali implementują znacznie później.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2022]

System polecamy wszystkim, którzy szukają nowinek technologicznych, ale i mają na tyle cierpliwości, iż niestraszna im jest toporna personalizacja systemu i problemy z niestabilnością (wynikające z implementacji różnych linuksowych nowinek w wersjach testowych, np. niestabilnej wersji kernela).

Gentoo Linux 2008.0 - dla bardzo zaawansowanych

Gentoo to lekka dystrybucja, która słynie z niesamowitych możliwości dostosowywania i konfiguracji środowiska pracy. Jest jednak małe ale. Kompilowanie odbywa się z oryginalnych źródeł instalacji (przy użyciu mechanizmu Portege). W wielkim skrócie oznacza to, że efektem końcowym jest stabilne środowisko pracy, dostosowane do Twoich potrzeb. Niestety, jest to dosyć czasochłonne i trudne zadanie.

Tym samym Gentoo nie nadaje się dla początkującego użytkownika, ale z pewnością polecić go można wszystkim osobom, szukającym oryginalnych możliwości budowy systemu operacyjnego.

"Boję się instalacji..."

Jeśli po przeczytaniu artykułu wciąż masz opory przed instalacją Linuksa, proponujemy uruchomienie wersji Live dowolnej dystrybucji.

Live CD jest niczym innym, jak pełnym środowiskiem Linux uruchamianym z płyty instalacyjnej i ładowanym do pamięci operacyjnej komputera - nie instalowanym na partycji. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zapoznać się z funkcjonalności systemu, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian na dysku. Gdy już skończysz przygodę z Linuksem, po prostu wyłącz komputer - po ponownym uruchomieniu po prostu załaduje się Windows.

Uwaga: uruchomienie Linuksa z Live CD wymaga nieco większej ilości RAM, niż w przypadku systemu uruchamianego z dysku (wszystkie pliki ładowane są do pamięci). Minimum to 512 MB, rozsądniej jednak zrobisz, gdy uruchomisz w ten sposób system na komputerze wyposażonym minimum w 1 GB pamięci.