Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Jeśli korzystasz na co dzień z Windows, ale system doprowadza cię do szewskiej pasji, to znak, że najwyższa pora rozejrzeć się za alternatywą. Wolne oprogramowanie wcale nie jest tak straszne jak się wydaje - wręcz przeciwnie. Wybraliśmy 10 najistotniejszych powodów, dla których warto zainteresować się Linuksem i dzięki którym zapomnicie o Windows. Obalamy popularne mity dotyczące wolnego oprogramowania i podpowiadamy, która z dystrybucji będzie dla ciebie najlepszym wyborem.

Bardzo istotną cechą wolnego oprogramowania jest to, że tworzone jest przez ludzi dla ludzi - całkowicie bezpłatnie. Nie jesteś więc zmuszony do zakupu odpowiedniej licencji od Microsoftu na użytkowanie Windows, tylko dlatego, że potrzebujesz środowiska operacyjnego. Sam system to jednak nie wszystko, potrzebujesz do niego odpowiednich aplikacji, np. pakietu biurowego czy programu do nagrywania krążków CD. Najczęściej "dozbrajasz" Windows w dodatkowe oprogramowanie, kupując komercyjne wersje aplikacji. Większość oprogramowania dla Linuksa jest również dostępna za darmo! Nie musisz wydawać fortuny, tylko dlatego, że chcesz stworzyć funkcjonalne środowisko pracy. Sumując pieniądze, które wydałbyś na system operacyjny Microsoftu + zestaw najpopularniejszych aplikacji okazuje się, że wychodzi pokaźna ilość gotówki - z pewnością wystarczy na nowy netbooka lub niedrogi laptop.

Warto także dodać, że większość aplikacji, których używasz w Windows (np. Nero czy Skype) z powodzeniem zainstalujesz także na Linuksie. Twórcy popularnych programów poważniej traktują wolne systemy operacyjne, niż jeszcze kilka lat temu.

Zobacz również:

  • Systemy operacyjne. Windows 11 wiceliderem [AKTUALIZACJA]

1. Funkcjonalność

Systemy operacyjne Windows wyposażone są w narzędzia, które zapewniają jedynie podstawową funkcjonalność. Decydując się na Linuksa dostajesz kompletne środowisko pracy. Do najnowszych dystrybucji twórcy dołączają opcjonalne komponenty (sam decydujesz co chcesz zainstalować), które instalowane są za jednym zamachem wraz z systemem. Nie będziesz musiał tracić kolejnych kilku godzin na instalację pakietu biurowego czy odtwarzacza multimedialnego. Wystarczy je po prostu uruchomić!

W najnowszych dystrybucjach nie integruje się już tylko OpenOffice'a, aplikacji do nagrywania czy kilku przeglądarek internetowych. Twórcy myślą o zapewnieniu jak największych możliwości użytkownikowi końcowemu. Nikogo już dzisiaj nie dziwi więc obecność narzędzi do wirtualizacji lub programów do edycji grafiki. W Windows o ich obecność musisz postarać się sam.

Panuje także opinia, jakoby Linux nie nadawał się dla graczy. Prawda jest taka, że wszystkich gier nie uruchomisz, ale większość popularnych tytułów działa na Linuksie (wymagane narzędzia to Cedega lub Wine) - mało tego, czasami uzyskasz więcej FPS-ów, niż w Windows!

Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa

Z Linuksem otrzymujesz wszystkie aplikacje potrzebne na co dzień.