Nie chcą legalnych?

Liczba utworów dostępnych w serwisie Napstera po wprowadzeniu filtrów zabezpieczających prawa autorskie spadła o 90%.

Według analizy firmy badawczej Webnoize, Napster udostępnia o 90% utworów mniej niż za czasów swojej największej popularności. Powodem takiego stanu rzeczy są ograniczenia nałożone na serwis przez amerykański sąd. Zmusiły one firmę do zastosowania filtrów blokujących wymianę pomiędzy użytkownikami utworów muzycznych chronionych prawami autorskimi.

Spowodowało to gwałtowny spadek liczby oferowanych utworów, a potem również liczby korzystających z serwisu internautów. Według Webnoize, w lutym 2001 r. przeciętny użytkownik systemu udostępniał innym do pobrania 220 utworów. W maju wielkość ta spadła jedynie do 21 piosenek. Zanotowano także ogromny spadek liczby pobieranych utworów - o 87% - z 2,79 mld w lutym do 360 mln plików w maju 2001 r. Liczba użytkowników spada nieco wolniej. W ciągu trzech miesięcy zmniejszyła się "jedynie" o 47% - z 1,57 mln do 840 tys. osób.

Napster ma zamiar rozpocząć niedługo udostępnianie także legalnych utworów. Będzie to serwis subskrypcyjny, działający we współpracy z firmami muzycznymi. Po opłaceniu abonamentu internauci będą mogli pobierać piosenki z ich archiwów, ale zabezpieczone przed dalszym kopiowaniem.

Więcej informacji:

www.webnoize.com

www.napster.com


Zobacz również