Nie chcesz Internet Explorera 7? Używaj pirackiej Visty

Microsoft zamierza w najnowszym wydaniu systemu operacyjnego Windows rozszerzyć działania promujące korzystanie z legalnego oprogramowania. Przede wszystkim, użytkownicy Visty będą musieli częściej przechodzić testy Windows Genuine Advantage, weryfikujące legalność posiadanych przez nich kopii systemu. Swój program antypiracki gigant z Redmond rozszerzy ponadto na producentów komputerów bądź właścicieli internetowych kafejek - potencjalnych źródeł nielegalnego oprogramowania.

Wiele wskazuje na to, iż jesienią br. należy spodziewać się kolejnego wydania testowego Visty. Microsoft zamierza bowiem objąć większą liczbę komponentów tego systemu mechanizmem autoryzacji, Windows Genuine Advantage. W oryginalnych kopiach Visty będą m.in. dostępne narzędzia, z których użytkownicy kopii nielicencjonowanych nie będą mogli skorzystać. Mowa tu m.in. o aplikacji do zwalczania spyware'u Windows Defender, odtwarzaczu Windows Media Player 11 oraz przeglądarce Internet Explorer 7. WMP 11 i IE 7 będą również dostępne do pobrania ze strony firmy, ale tylko dla legalnych użytkowników systemów Windows Vista i XP.

Z innych funkcji Visty, które mogą zostać objęte koniecznością uprzedniego pomyślnego przejścia testu autoryzacyjnego, można wymienić m.in. Windows Photo Gallery czy Windows DVD Maker, jednakże Microsoft nie ujawnił jeszcze żadnych konkretnych informacji dotyczących wspomnianych składników systemu.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Mechanizm autoryzacji Windows Genuine Advantage znajduje się wciąż w fazie testów. Microsoft na chwilę obecną umożliwia usunięcie go z systemu - obszerny poradnik, jak to zrobić, zaprezentowaliśmy Wam w artykule "Usuń tajnego agenta z Windows". Wiadomo już jednak, że w WGA będzie integralnym składnikiem Visty i jego odinstalowanie nie będzie możliwe.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: