Nie chcesz Visty? Poczekaj na Windows 7 / Windows 2009

Z informacji zdobytych przez serwis TGDaily.com wynika, że system Windows 7 - następca Visty - może pojawić się na rynku już w roku 2009. To spore zaskoczenie. Do tej pory Microsoft zapowiadał jego premierę najwcześniej na 2010 r. System jest wielką niewiadomą, Redmond nabrało wody w usta. Nie słychać żadnych obietnic, pierwsze rzetelne doniesienia pojawią się prawdopodobnie na imprezach pokroju Microsoft Developer Summit lub WinHEC 2008. Jak do tej pory jedyną pewną informacją jest prezentacja Erica Trauta dotycząca MinWin, czyli projektu "krojenia" jądra systemu Windows.

Opinia: Windows 7 - hit roku 2010

Zdaniem redakcji PC Worlda, Vista nigdy nie przekroczy progu 20 procent, a Linux i Mac OS X nie zdobędą w ogóle sensownego udziału w polskim rynku.

Naszym zdaniem że Windows 7 będzie hitem roku 2010?

Z terminarza dowiadujemy się, że w bieżącym roku Microsoft zamierza przygotować trzy znaczące wydania testowe (tzw. milestones - ang. kamienie milowe). TGDaily.com twierdzi, że pierwsze z nich jest już gotowe i zostało udostępnione wewnętrznym testerom (ich grono musi być bardzo wąskie, żaden z zaprzyjaźnionych z redakcją betatesterów nie otrzymał Windows 7) oraz partnerom Microsoftu.

Wersja ta oznaczona jest symbolem M1. Jest ona dostępna w dwóch odmianach - 32- i 64-bitowych. Warto wspomnieć, że Windows 7 będzie prawdopodobnie ostatnim OS-em Microsoftu dostępnym również w wersji 32-bitowej - kolejne systemy będą już tylko 64-bitowe.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

Kolejny "milestone" - M2 - ma pojawić się na przełomie kwietnia i maja 2008 r., zaś następny (M3) - w trzecim kwartale br. Nie podano na razie, kiedy pojawią się wersje beta lub RC (release candidate - "kandydat do wersji finalnej") - wiadomo jedynie, że Microsoft zamierza mieć system w wersji RTM (ready to manufacture - gotowy do produkcji) w drugiej połowie 2009 r. (do niedawna oficjalną datą był 2010 r.).

Jeśli Microsoftowi uda się zrealizować ten termin (warto przypomnieć, że firma słynie raczej z opóźnień niż z przyspieszania prac nad oprogramowaniem) to czas oczekiwania na nowy system wyniesie 3 lata - bowiem Vista oficjalnie trafiła do sprzedaży pod koniec 2006 r. Oznaczać to będzie znaczne usprawnienie procesu tworzenia nowej wersji Windows - dość przypomnieć, że na Vistę czekać musieliśmy ponad 5 lat (premiera Windows XP odbyła się w drugiej połowie 2001 r.).

Nie chcesz Visty? Poczekaj na Windows 7 / Windows 2009

Zrzut ekranu obrazujący jakoby najnowszą wersję Windows 7. Sądząc po jego wyglądzie, z dużym prawdopodobieństwem można orzec, że rysunek został spreparowany. Świadczy o tym choćby pasek zadań/dok skopiowany jako żywo z Mac OS X.

Przypomnijmy, że system nazywany dziś Windows 7 (prawdopodobnie nie będzie to nazwa finalnego produktu) po raz pierwszy zapowiedziany został w roku 2001 - jego nazwa robocza brzmiała tedy Blackcomb. Później następcę Visty przemiano na Windows Vienna, zaś niedawno - właśnie na Windows 7. W międzyczasie w mediach wypłynęła również nazwa "Fiji", ale ta ostatecznie okazała się roboczą nazwą pakietu Service Pack 1 do Visty.

Garść faktów

O tym, jak będzie wyglądać Windows 7, krąży olbrzymia liczba plotek. Zacznijmy jednak od faktów:

Od momentu premiery urządzeń UMPC i Visty, nie milkną narzekania użytkowników na zapotrzebowanie systemu Windows na moc procesora i pamięć RAM. Nic dziwnego. "Ultraprzenośne" komputerki wyposażane są w niskonapięciowe procesory taktowane zegarem o częstotliwości 0,9-1,8 GHz i 128-512 MB pamięci RAM.

Tymczasem Windows Vista w edycji 32-bitowej potrzebuje minimalnie 512 MB pamięci, a przy pracy z kilkoma aplikacjami i 2 GB nie będą się marnować. Również CPU nie może być słabe - system najlepiej czuje się na nowoczesnych dwurdzeniowych układach. Jeszcze wyższe wymagania ma system 64-bitowy (x64), w którym znalazła się warstwa Windows on Windows64 (WoW64) - za absolutne minimum do rozsądnej pracy należy uznać 1 GB pamięci RAM.

Aktualizacja: 28 stycznia 2008 19:02

Wywiad przeprowadzony przez redaktorów portalu WinVistaClub wydaje się potwierdzać doniesienia specjalistów: wydaje się mało prawdopodobne, by Microsoft tak szybko zrezygnował z Visty i zaoferował Windows 7. Nadchodząca wersja Windows znajduje się dopiero we wczesnej fazie rozwoju, więc system pojawić się na rynku najwcześniej za około 3 lata, czyli w okolicy 2011 roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: