Nie chciał podać hasła więc trafił do więzienia

Pewien brytyjski nastolatek odmówił podania hasła odszyfrowującego zawartość dysku twardego. Sąd zdecydował więc na osadzenie go w więzieniu dla młodocianych przestępców.

Jak informuje V3.co.uk, brytyjski nastolatek został zatrzymany już w zeszłym roku w ramach akcji przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Policja zabezpieczyła komputer oskarżonego jednak jak się okazało nie można było odczytać jego zawartości. Nastolatek zaszyfrował bowiem dane hasłem składającym się z aż 50 znaków .

Sąd zalecił oskarżonemu odszyfrowanie danych, lecz ten odmówił. W rezultacie chłopak został oskarżony i skazany na 4 miesiące pobytu w placówce dla nieletnich przestępców w związku z niezastosowaniem się do tego polecenia.

Zobacz również:

  • Covid – przymusowe szczepienia i przywileje dla zaszczepionych

W wypowiedzi dla serwisu Click Lancashire, detektyw miejscowego oddziału policji podkreślił, jak poważnie sąd potraktował sprawę. Nastolatek nigdy wcześniej nie był karany, lecz w związku z podejrzeniami o posiadanie dziecięcej pornografii i braku współpracy z organami ścigania oraz sądem został on potraktowany najsurowiej, jak się dało.

Detektyw Neil Fowler podkreślił także, że akt prawny z którego skorzystano (Regulation of Investigatory Powers Act) został stworzony specjalnie by można było reagować w tego typu specyficznych sytuacjach.