Nie chcieli płacić abonamentu telewizyjnego. Trafili do więzienia

Od stycznia 2011 r. do marca 2013 r. w Wielkiej Brytanii do więzienia trafiło 107 osób, które nie chciały płacić BBC abonamentu telewizyjnego.

Abonament telewizyjny nie jest jedynie naszym wynalazkiem. Obowiązek jego opłaty dotyczy bowiem np. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wynosi ona 145,5 funta i pozwala na zasilenie publicznych mediów (przede wszystkim BBC) kwotą 3,6 miliarda funtów rocznie.

Czy jednak wszyscy mieszkańcy Wielkiej Brytanii opłacają abonament? Oczywiście, że nie, chociaż jego ściągalność jest znacznie większa niż u nas, gdyż sięga 90%. W 2012 roku stanęło nawet przed sądem ponad 180 tysięcy migających się od opłaty Brytyjczyków, którzy ukarani zostali grzywnami sięgającymi w niektórych przypadkach 1000 funtów. Co więcej, wśród nich trafiali się również i tacy, którzy nie chcąc się podporządkować decyzji sądu koniec końców...lądowali w więzieniu.

O jakiej skali "abonamentowych przestępców" możemy tutaj mówić? Brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości podało właśnie, że od stycznia 2011 r. do marca 2013 r. było ich 107. Warto jednak zaznaczyć, że ich liczba systematycznie spada od czasów odnotowanego w 1991 roku rekordu, gdy za kratki trafiły aż 394 osoby.

_________________

Być może część z osób uważających, że "u nas jest najgorzej" zmieni zdanie po przeczytaniu tego tekstu...

Źródło: huffingtonpost.co.uk