Nie chomikuj swoich plików - dziel się przez BitTorrent

Nowa wersja klienta bezpośredniej wymiany plików BitTorrent oferuje przebudowany interfejs użytkownika oraz - po raz pierwszy w historii programu - zawiera "funkcje społecznościowe". Oto BitTorrent 8.0 beta - Chrysalis!


Program do obsługi protokołu BitTorrent, noszący tę samą nazwę, jest dostępny od 12 maja w wersji 8.0 beta. Aplikacja której nadano nazwę projektową "Chrysalis" prezentuje zupełnie inne spojrzenie na świat bezpośredniej wymiany plików.

Klient BitTorrent 8.0 beta Chrysalis umożliwia użytkownikom nie tylko dzielenie się zasobami za pomocą plików torrent, ale również tworzenie własnych spersonalizowanych kanałów dystrybucji treści oraz wyszukiwanie takich kanałów stworzonych przez innych użytkowników.

Skąd ten pomysł

W dzisiejszych czasach Internet stał się jednym wielkim centrum komunikacji i wymiany informacji. Każdego dnia miliony osób publikują swoje zdjęcia i filmy w takich serwisach jak Facebook, Twitter, Flickr czy YouTube. Tyle że umieszczenie pliku w jednym z tych miejsc wymaga często wcześniejszej edycji tego pliku - zmniejszenia rozmiaru, a co za tym idzie również jakości. Dzięki BitTorrentowi internauta może udostępniać swoje dzieła w oryginalnej postaci.

Lista kanałów publicznych dostępnych w BitTorrent 8.0 beta

Lista kanałów publicznych dostępnych w BitTorrent 8.0 beta

Po zainstalowaniu i uruchomieniu Chrysalisa otwiera się okno główne aplikacji, ale przy pierwszym starcie niewiele się w nim dzieje (poza zmienionym interfejsem). Warto więc zwrócić uwagę na trzy elementy okna - pierwszy z nich to przycisk "Discover content" w lewym górnym rogu ekranu; drugi to niewielka strzałka "Create Share Channel", a trzeci to przycisk "My Files" - oba w prawym górnym rogu.