"Nie cytujcie Wikipedii"

Współzałożyciel Wikipedii, Jimmy Wales, ostrzega uczniów i studentów przed... korzystaniem z tego serwisu. Wales poinformował, że każdego tygodnia otrzymuje około 10 e-maili od uczniów, którzy otrzymali ocenę niedostateczną, ponieważ zacytowali Wikipedię, a znalezione tam informacje okazały się fałszywe. "Piszą do mnie 'Proszę pomóż mi. Dostałem jedynkę za wypracowanie, ponieważ zacytowałem Wikipedię'" - mówi Wales. Wales nie przyznaje, że w Wikipedii roi się od błędów, ale gani uczniów za jej wykorzystywanie.

Nieprawdziwe wpisy już w ubiegłym roku stały się początkiem poważnej debaty nad Wikipedią oraz wśród samych wikipedystów. W grudniu 2005 roku John Seigenthaler, 78-letni były asystent Roberta Kennedy'ego napisał w USA Today, że jego biografia w Wikipedii została zmieniona, a autor zmian napisał, iż Seigenthaler był podejrzany o zabicie obu braci Kennedych oraz mieszkał w ZSRR przez 13 lat. Takiej "poprawionej" biografii nikt nie skorygował przez wiele miesięcy. Wówczas w zasadach edycji Wikipedii przeprowadzono pewne zmiany, które w założeniu mają chronić projekt przed podobnymi skandalami.

Obecnie, udzielając wywiadu specjalizującemu się w tematyce edukacyjnej amerykańskiemu tygodnikowi The Chronicle, Wales doradza, by studenci i uczniowie nie cytowali Wikipedii. "Na miłość boską, jesteście w college'u, nie cytujcie encyklopedii" - mówi.