Nie daj się nabić w butelkę. Dowiedz się na czym polega "nigeryjski szwindel" i inne rodzaje oszustw

Na stronie Komendy Głównej Policji opublikowano artykuł informujący o różnych technikach, którymi posługują się internetowi oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy. Warto się z nim zapoznać, aby nie dać się złapać np. na "nigeryjski szwindel" lub "spadek".

Zazwyczaj zaczyna się podobnie - na naszą skrzynkę pocztową przychodzi e-mail informujący o możliwości zarobienia sporej sumy pieniędzy. Jedynym warunkiem jest dopełnienie kilku formalności i dokonanie opłaty manipulacyjnej...

W artykule opisano następujące rodzaje oszustw:

- "Oszustwo nigeryjskie" lub "nigeryjski szwindel"

- Na "uchodźcę politycznego z czarnego lądu"

- Na "inwestora"

- Na "konta w banku bez właściciela"

- Na "aukcje internetową"

- Na "spadek"

Udziela on również kilku pożytecznych rad:

1. Jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego z czarnego lądu i za to mamy otrzymać np. 12 milionów dolarów, możemy być pewni, że jest to oszustwo.

2. Jeżeli otrzymamy e-mail z informacją, że zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, to śmiało możemy potraktować tą informację jako spam i od razu przekierować ją do kosza.

3. Jeżeli otrzymamy niespodziewanie miliony dolarów w spadku po krewnym, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia, a warunkiem otrzymania fortuny jest dokonanie określonych wpłat, możemy być niemal pewni, że ktoś próbuje nas oszukać

4. Uważajmy, jeżeli ktoś za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy żąda opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów)

5. Pamiętajmy, że certyfikaty wystawiane przez różne instytucje, to dokumenty, które tak jak dokumenty identyfikacyjne, papiery wartościowe i banknoty, mają odpowiednie zabezpieczenia - hologramy, recto-verso, czy mikrodruk, które po wykonaniu skanowania (digitalizacji obrazu), tracą swoje właściwości, a tym samym przesłany nam skan certyfikatu nie ma żadnej wartości i wagi prawnej.

6. Po zakończeniu transakcji z opcją "wpłata na konto bankowe" należy trzymać się sztywno podstawowej zasady - towar wysyła się wyłącznie dopiero po zaksięgowaniu pełnej kwoty na koncie bankowym.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod tym adresem.