Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury

Jak poprawić chłodzenie?

1. Odkurz dokładnie obudowę komputera. Gruba warstwa kurzu stanowi barierę w odprowadzaniu ciepła, a zatkane otwory wentylacyjne uniemożliwiają usuwanie gorącego powietrza na zewnątrz. Szczególną uwagę poświęć radiatorowi na procesorze, karcie graficznej oraz zasilaczowi. Czyszczenie trudno dostępnych miejsc najlepiej wykonać silnym strumieniem powietrza.

2. Sprawdź wiatraki. Sprawdź czy wszystkie zainstalowane wiatraczki w Twoim komputerze obracają się z odpowiednią prędkością, czy nie zalega na nich brud oraz czy filtry przeciwpyłkowe nie są zużyte i nie stwarzają zbyt wielkiego oporu powietrza.

3. Wymontuj niepotrzebny sprzęt. Jeśli nie korzystasz z niektórych komponentów komputera lub możesz przez jakiś czas się bez nich obejść warto je usunąć z obudowy. Dzięki temu nie będą one źródłem ciepła, a jednocześnie poprawi się cyrkulacja powietrza. Przykładem takich elementów są dodatkowe napędy optyczne, zewnętrzne kontrolery dysków, tunery radiowo-telewizyjne

4. Ułóż odpowiednio kable. Plątanina szerokich taśm dyskowych, kabli zasilających skutecznie tamuje dobry przepływ powietrza. Dobrym pomysłem jest pospinanie ich w wiązki i ułożenie w taki sposób, aby nie tamowały ruchu powietrza przy procesorze i karcie graficznej.

5. Dodaj wiatraki. Jeśli widzisz, że powyższe porady nie przyniosły odpowiedniego efektu i temperatura w obudowie komputera jest wciąż zbyt wysoka, możesz w wolnym miejscu na obudowie zamontować dodatkowy wiatrak. Przy zakupie zwróć uwagę na moc urządzenia (im większa moc tym lepsze chłodzenie, ale i większy hałas w czasie pracy) oraz typ wtyczki zasilającej. Jeśli nie masz wolnych gniazd zasilających wiatraki na płycie głównej, to będziesz musiał kupić przejściówkę. Warto się poradzić sprzedawcy.

6. Zmień chłodzenie. Firmowe radiatory montowane na procesor nie sprawdzają się zbyt dobrze w przypadku zwiększania częstotliwości pracy układu. W tym przypadku warto się zastanowić nad zakupem droższego, ale wydajniejszego radiatora, który zapewni optymalną temperaturę pracy.

Ciepło szkodzi laptopowi - porada

Wiele tanich notebooków ma kiepsko zaprojektowane kanały powietrzne. Wystarczy defragmentacja dysku twardego lub kopiowanie danych z CD, by temperatura we wnętrzu komputera niebezpiecznie się podniosła. Przeczytaj naszą poradę, jak przygotować sprzęt przenośny do letnich upałów. Kliknij tutaj.

Wszystkiego na temat chłodzenia dowiesz się z naszych materiałów umieszczonych w katalogu tematycznym Elementy/Zestawy chłodzące. Jeśli masz jakiś problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić przejrzyj wypowiedzi na forum.idg.pl lub zadaj pytanie do innych użytkowników. Na pewno ktoś pomoże i wskaże rozwiązanie. Kliknij tutaj

Zapraszamy również do wzięcia udziału w ankiecie PC World Online - odpowiedz na pytanie: co Twoim zdaniem wystarczy, aby w znaczący sposób zwiększyć chłodzenie peceta?