Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury

Spalony procesor, płyta główna i uszkodzony dysk twardy - możesz tego uniknąć jeśli wcześniej przygotujesz swój komputer do letnich upałów. Przedstawiamy zestaw programów, które wykryją zbyt gorące komponenty w obudowie. Dzięki nim będziesz mógł w porę ulepszyć system chłodzenia, zamiast wymieniać połowę urządzeń, które się spaliły, gdy wyciskałeś ze swojego peceta siódme poty. Umieściliśmy również zestaw kilku porad jak poprawić chłodzenie małym kosztem. Nie zwlekaj i już teraz przetestuj swoją maszynę.

Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury
Wreszcie temperatura na zewnątrz przypomina nam o zbliżających się wakacjach. Taki stan rzeczy powinien wszystkich spragnionych słońca cieszyć, jednak wyjątkiem są posiadacze sprzętu komputerowego, którzy w tym okresie mogą doświadczyć problemów związanych z przegrzewaniem się sprzętu.

W tekście Reanimacja Dysku przedstawiliśmy narzędzie do analizy i naprawy błędów występujących na dysku twardym - Disk Checker 3.1, które mogą się pojawić właśnie w wyniku zbyt wysokiej temperatury pracy tego urządzenia. Nie należy jednak zapominać o innych podzespołach, które są również wrażliwe na ciepło, a często ich uszkodzenie wiąże się dużym wydatkami. Najlepszym sposobem na ten problem jest zapobieganie wzrostowi temperatury. Co jednak zrobić, aby dobrze przygotować komputer do pracy w temperaturze powyżej 28 stopni Celsjusza? Odpowiedź jest prosta - sprawdź temperaturę poszczególnych komponentów już teraz. To pozwoli Ci na ewentualną rozbudowę systemu chłodzenia lub modernizację obecnego.

Programy monitorujące temperaturę pracy

Przedstawione poniżej aplikacje umożliwiają śledzenie temperatury poszczególnych podzespołów komputera. Niektóre z nich wymagają podania nazwy producenta lub modelu płyty głównej. Jeśli nie wiesz co masz w środku obudowy, możesz uruchomić znakomity program o nazwie CPU-Z , który podpowie Ci z jakich części jest zbudowany Twój pecet.

Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury
CPUCooL

Program umożliwia wyłączenie niektórych funkcji procesora, dzięki czemu temperatura pracy układu znacząco spada (funkcja HALT). Ponadto narzędzie może zmienić szybkość FSB, śledzić stan zdrowia dysków twardych za pomocą technologii S.M.A.R.T. Program jest zoptymalizowany dla procesorów Intel, AMD i Cyrix. Podaje temperaturę płyty głównej, procesora, prędkości obrotowe wiatraków dla układów Intel, SIS, VIA i ALI.

Pobierz plik

Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury
Motherboard Monitor

Bardzo przydatny program dla zwolenników tuningu komputerów. Aplikacja umożliwia monitorowanie szybkości wiatraczków, temperatury procesora oraz napięć poszczególnych podzespołów i elementów płyty głównej. Narzędzie dostarcza szczegółowych informacji na temat procesora i pamięci. W krytycznych momentach (gdy z komputerem dzieje się coś złego) program automatycznie wysyła maila do użytkownika. Po instalacji program pobiera z Internetu aktualną listę sprzętu komputerowego, a użytkownik musi wybrać producenta oraz typ płyty głównej zainstalowanej w komputerze.

Pobierz plik